Nur cemaatine yeni girmiş bazı insanlarda, dedikodu, gıybet, enaniyet, hatta namaz kılmayanlar da oluyor. Bunlar da milleti cemaatten soğutuyor, milyonlarca güzel insanı bu birkaç kişi yüzünden silebiliyorlar; konuyu nasıl değerlendirmeliyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İçinde elmasların ve zümrütlerin bulunduğu çok kıymetli ve pahalı bir hazine kutusuna, hariçten değersiz ve önemsiz bir para düşmüş olsa, hazinenin kıymet ve değerini düşürmez. Hatta bu değersiz paraya bakarak bu hazine kutusunu reddeden ya da almayan birisine iktisatta "ahmak tüccar" derler. Kural şudur, "iyisini al, kötüsünü terk et." Yeryüzünde her şeyi ile elmas olan bir meta bir cemaat bir topluluk bulunmuyor. Böyle bir meta aramak cerbeze ve mağlatadır.

Nur cemaati, içinde elmas ve zümrütleri barındıran çok kıymetli ve değerli bir iman hazinesidir. Bu hazinenin içine hariçten ya da mukaddeme olarak silik, nakıs, hatta fasık kimseler gelebilir. Biz bu kimselere bakarak koskoca bir iman hazinesini yargılayıp düşman ilan edersek, yukarıda ifade ettiğimiz "ahmak tüccar" konumuna düşmüş oluruz.

Kaldı ki "Nur cemaati" kötü ve kirli insanların arınıp paklandığı bir istihale makinesi gibidir. Bu makineye kirli insanların arınmak için gelmesi gayet doğal bir durumdur. Hastaneye hastalar şifa bulmak için gelir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...