Nur cemaatlerine gidip gelirken, cemaatçi deyip dışlayanlar oluyor, bunlara karşı yaklaşımımız nasıl olmalıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bizim insanlarımızda maalesef okumak ve araştırmak melekesi yoktur. Her şeyi kulaktan duyma bilgilerle veya televizyondan izlediğimiz programlar ile yargılayıp değerlendiriyoruz. Bu sebeple müspet hareket eden ve tamir vazifesi ile vazifeli olan Nur Talebelerinin işi epey zor ve meşakkatlidir.

Avam insanlar, işin özüne ve derinliğine göre değil, işin görüntü ve suretine göre hareket ederler. Bu nedenle bizim en büyük vazifemiz; suret ve görüntüyü anlatmak değil, işin özünü ve hakikatini anlatmak olmalıdır. Yani cemaatin ve Üstad'ın ismini değil, içeriğini ve hakikatlerini anlatmamız gerekir. Yoksa menfi anlamda yerleşmiş önyargıları parçalamamız mümkün olmaz.

Kişilerin cemaatlere karşı antipatisi, medya ve dinsiz komitelerin bir propaganda mahsulüdür.
Burada bize düşen görev, bu antipati ve önyargıları, hakikatleri muhtaç gönüllere ulaştırmak sureti ile parçalamak şeklinde olmalıdır. Yani Risale-i Nurların ve cemaatin suret ve isminden değil, içerik ve hakikatlerinden bahsederek o önyargıları yerle bir etmeliyiz. Ondan sonra zaten insanlar ne kadar yanıldıklarını ve aldatıldıklarını göreceklerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...