Nur dairesine girmek için ya da Nur dairesindeki hizmetlere ve dualara hissedar olabilmek için, bir Nur cemaatine ya da ağabeye bağlı olmak şart mıdır? Risale okuyup ondan feyz almak, Nur hizmetlerine hissedar olmak için yeterli olmaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur dairesi geniştir, her meşrep ve mizaçtan insanı dairesine alabilir. İlle de bir ağabeye tabi olmak ya da falanca bir meşrepten olmak kaydı yoktur.

Cemaat ile meşreplerin gerekliliği farklı konulardır. Bu zamanda cemaate dahil olmak farz gibi zaruri iken bir meşrebe tabi olmak tercihe bakar. Yani kişinin mizacına ve fıtratına uymayan bir meşrebe girmesi zaruri değildir, ama cemaate dahil olmak zaruridir. Zira bu zaman cemaat zamanıdır. Küfür cemaat şekline girip hücum ediyor, kişi ne kadar harika ve alim de olsa cemaat manasına muhtaçtır.

Ama cemaat içinde farklı meşrepler bulunabilir, bunlardan mizaç ve fıtratımıza en yakın olanı kendimiz seçebiliriz. İlle de şu meşrep olacak başkaları olmaz demek cehalet ve taassuptan başka bir şey değildir. Risale-i Nurlar hiçbir meşrebin tekelinde değildir. Risale-i Nurlar bütün Nur cemaatinin ortak bir değeri, ortak bir noktasıdır; hatta mal-ı umumi olması noktasından cemaatin dışındaki diğer bütün Müslümanların da ortak bir değeri ortak bir paydasıdır.

Risale-i Nurların şahs-ı manevisinden faydalanmak ve o sevaplardan hissedar olmak için Nur dairesinde olmak kafidir, herhangi bir meşrep ve ağabey şartı yoktur.

Meşrepten maksat, aynı meslek içindeki farklı hizmet guruplarıdır. Mesela, Nur cemaati bir meslek olup; Okuyucu ve Yazıcı bu meslek içindeki meşreplerdir. Bunlardan hangisini kendimize yakın hissediyor isek, ona tabi olarak hizmet etmekte bir sakınca ve beis yoktur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hakanahmet
Allah razı olsun...hep birleştirici, tesanüde kuvvet verici yorumlar yapıyorsunuz..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ebu turab
Böyle düsünmeyenleri maalesef taniyorum ve cokta yillarca yipranmistim ama hamd olsun sizin bu cevaplariniz bana bir kuvvet oluyor. Allah razi olsun...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...