Nur hizmetinde dersanede kalmak isteyenler hangi kurallara uymalı, bu kurallar yeni gelenlere mi, yoksa herkese mi şamil edilmeli? Tekkelerde olduğu gibi bir kimse imtihan edebilir mi; kurallar nasıl olmalı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur mesleği tarikat olmadığı için, kimse kimseyi imtihan edemez, kimse kimseye faziletfüruşluk taslayamaz.

Dershane kuralları, dershanede kalanlar açısından herkes için geçerlidir, kimsenin özel bir statü ve ayrıcalığı yoktur ve olmamalıdır.

Dershane kuralları, dershaneden dershaneye farklılık gösterebileceği için, bizim bir standart kurallar zinciri belirlememiz mümkün değildir.

Medrese-i Nuriye, medrese, dershane gibi isimlerle de anılan Nur medreseleri, Risale-i Nur yoluyla Kur’ân’a hizmet etmeyi hayatlarının en büyük gayesi olarak belirlemiş olan insanların barındığı, bir araya geldiği ve Risale-i Nur dersleri yaptığı evlerdir. Bu evlerin başlıca özellikleri şunlardır:

* Herkese açıktırlar.

* Buralarda sadece Risale-i Nur dersleri yapılır.

* Risale-i Nur’u okumak, öğrenmek, İslâm imanına dair bir şeyler öğrenmek yahut suallerine cevap almak isteyen herkes buralara rahatça gelir, suallerini sorar, dersini dinler.

* Risale-i Nur dersini dinlemek için buraya gelenler arasında hiçbir ayırım yapılmaz. Eski-yeni, zengin-fakir farkı gözetilmez. Siyasî görüşü veya sosyal hayattaki mevkii ne olursa olsun, herkes bu farklılıklarını kapı dışında bırakmak suretiyle medreseye gelir ve tam bir eşitlik içerisinde Nur’un dersine muhatap olur.

* Buralarda asla kimseye bir şey satılmaz, kimseden bir şey istenmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

turkkamuran
Allah cc. ebeden razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...