Nur talebeleri cumhuriyete karşı mı? Ne zaman sizinkilerle konuşsak; cumhuriyetin başlangıç döneminde olmamış veya birkaç kişi üzerinde yoğunlaşılmış bilgiler duyuyoruz; herkesin bir gecede cahil bırakılması, alimlerin asılması, Osmanlı hatasızlığı...

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ya siyah ya beyaz, ya hep ya hiç düşüncesi Risale-i Nur'un düşünce tarzı değildir. Osmanlının eksik ve hatalı noktaları olduğu gibi, cumhuriyet döneminin de olumlu ve güzel tarafları vardır.

Osmanlıyı kutsallaştırmak (bazı muhafazakarlar gibi) ifrattır, tamamen kötülemek ve yoksa saymak (Kemalistler gibi) tefrittir ki bu iki tutum da aşırılıktır ve yanlıştır. Osmanlının sevaplarını takdir edip hatalarını görmek ve ondan ders çıkarmak da vasattır ve güzel olan budur. Risale-i Nur'un düşüncesi vasat olandır.

Cumhuriyetin ilk dönemlerine "hakiki cumhuriyet" demek hayalciliktir. Çünkü o dönemlerde milli şeflerin diktatörlüğü söz konusudur. Günümüzde bile hakiki demokrasiye ulaşamamışken, o dönemleri demokrasi ve cumhuriyet açısından "örnek dönem" olarak görmek saflık olur.

İstiklal mahkemeleri, Dersim gibi haksız ve hukuksuz çok katliamlar o dönemlerin utanç tablolarıdır. Harf inkılabı, tevhid-i tedrisat, laikliğin dindarlar üzerinde baskı aracı olarak kullanılması, muhalif düşünce ve görüşlerin müthiş bir istibdat ile bastırılması gibi uygulamaların, toplumun üzerindeki olumsuz etkisini yadsımak, en az Osmanlının hatalarını görmemek kadar bağnazlık ve yanlıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

bigstarfirst
Cevabınız için teşekkürler ama bi sorun olduğu kesin.oda şudur sizin osmanlı ve cumhuriyet(özel isim olarak) hakkında söyledikleriniz güzel ancak yetiştirdiğiniz talebeleriniz bu şekilde değil
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nurcu56
Maşallah; istikamet böyle bir şey işte. Allah razı olsun abiler; durmak yok, yola devam...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Nur hareketi (diğer hareketlerde olduğu gibi ) bu toplumun kronik sorunları içinde seyrettiği için bu tarz hata ve sıkıntılar maalesef her yere sirayet edebiliyor. Yani bu toptancı ve bağnaz yaklaşımlar Risale-i Nurdan değil Türkiye'nin eğitim sisteminden kaynaklanıyor. Zira bizim solcumuz, sağcımız, dindarımız dindar olmayanlarımız da da benzer hastalıklar hükmediyor. Resmin büyüğüne bakmak gerekir diye düşünüyoruz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...