Nur talebeleri ve Bediüzzaman teşekkür eder mi? Bir tane Nurcu "kökü şükür olduğu için" teşekkür edilmediğini ifade etti, bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

Allah razı olsun

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: Halka teşekkürde bulunmayan Allah’a da şükretmez.”(1)

"Numan bin Beşir (ra) rivayet ediyor. Resulullah (sav) buyurdular ki: Kişinin Allah'ın kendisine verdiği nimeti dile getirmesi şükürdür. Bunu yapmaması ise nankörlüktür. Aza şükretmeyen çoğa da şükretmez, insanlara teşekkür etmeyen Allah'a da şükretmez. Cemaat bereket, ayrılık ise azaptır."(2)

İyiliklere teşekkür etmek sadece insanoğlunun değil, bütün yaratıkların bir özelliğidir. Karnını doyurduğumuz, susuzluğunu giderdiğimiz, hatta sevgiyle okşadığımız bir hayvan bile hâl diliyle teşekkür eder.

Bir insana teşekkür etmek şükretmek anlamına gelmiyor. Teşekkür insana, şükür ise Allah’a karşı yapılır. Teşekkür kelimesinin şükür kelimesinin kökünden gelmesi teşekkürü şükür kapsamına sokmaz ki teşekkür etmek sakıncalı olsun.

Üstadımızın teşekkür kelimesini kullanmadığına dair bir bilgi ne Risale-i Nurda ne de hatıralarda geçmemektedir.

Dipnotlar:

(1) bk. Tirmizi, Birr 35, (1955), Ebu Davud, Edeb 12, (4811).
(2) bk. Camiussağir, h. no: 3398.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Talhaozer

   Nasılki çok mübarek ve kudsî büyük bir zât, gayet fakir ve muhtaç bir adama, ümid edilmediği bir tarzda, iltifatkârane, bir kapta bazı kâğıtlara sarılı bir hediye ihsan etse; elbette o bîçare adam, o pek büyük zâta karşı, hediyenin binler mislinden fazla teşekkür etmek ister.

Ve bin o hediye kadar kıymetli bulunan, o hediye ile gösterilen iltifatına karşı, ne kadar teşekkürde israf ve ifrat etse de makbuldür.

KastamonuRNK - 65

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Talhaozer

Hem ona, hem Risale-i Nur'un kurtulmasına çalışanlara ve medhali bulunanlara, hattâ mahkeme reisine ve insaflı a'zâlarına hem dua, hem teşekkür ediyoruz.

Münasib görülse, mahkeme reisine hususî teşekkürümüzü beyan edersiniz.

KastamonuRNK - 153

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...