Nur talebeleri, zamanında fıtratları farklı olmasına rağmen uhuvveti nasıl tesis etmişler? Şimdilerde yaşanan fıtrat çatışmalarının nedeni nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Fıtratların farklı farklı olması çatışmayı zorunlu kılmaz. Çatışmayı zorunlu kılıp beraberinde ayrılığı ve nizaı getiren şey, iman ve ihlas zafiyetidir. Bu yüzden Üstadımız İhlas ve Uhuvvet risalelerinin laakal on beş günde bir okunmasını tavsiye etmektedir.

Maalesef okumakta tek başına yeterli olmuyor, önemli olan okuduklarımızı hazmedip hayata geçirmektir. Hazmedip hayata geçiremediğimiz için, değil alem-i İslam Nur dairesi içinde bile samimi bir ittifak ve uhuvvet tesis edilemiyor.

Diğer bir husus, Üstadımızın şahsı o dönemde bir çatı görevi görüyordu, o çatı dururken altından çıkmak mümkün değildir. Çünkü Üstadımızın mizacı ve fıtratı o kadar geniş ve engin ki, bu mizacı aşıp sığmayacak bir insan ne o zamanda ne de şimdi vaki idi. Dolayısı ile onun varlığı başlı başına bir birlik ve ittifak sebebi idi. Ama her fani gibi o da aramızdan gidince, yani çatı gidince mizaçlar arasında rekabet ve sürtüşmelerde başladı.

Önemli olan fıtrat ve mizaçların çeşitliliği değil, aksine bu çeşitlilik bir zenginliktir, önemli olan ortak bir alan ortak bir payda ortak bir değer üzerinde birleşebilmektir. Bu Nur mesleğinin dışındaki diğer meslekler içinde geçerlidir.

Farklılıklarımızı zenginlik değil de bir çatışma ve ayrışma aracı kılmak ancak iman ve ihlas zafiyeti ile izah edilebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...