Nur talebelerine tavsiye edilen tesbihat, kısa tesbihat mı, uzun tesbihat mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şu kısa tarîkın evrâdı, ittibâ-ı sünnettir; ferâizi işlemek, kebâiri terk etmektir. Ve bilhassa, namazı tâdil-i erkân ile kılmak, namazın arkasındaki tesbihâtı yapmaktır." (Sözler, Yirmi Altıncı Söz, Zeyl.)

Burada anlatılan namazın arkasındaki tesbihat, kısa tesbihat olabileceği gibi "uzun tesbih" da olabilir. Ama uzun tesbihat olması daha muvafıktır. Çünkü bu tesbihatta şahs-ı manevinin duaları mevcuttur. Karşılıklı olarak yapılacak manevi dualar bu sayede tahakkuk etmektedir.

Gerek Üstad'ımıza ve gerekse birbirimize bu vesileyle dua kapıları açılmış olmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Zaten uzun dediğimiz tesbihatta Sünnet-i Seniyye esaslıdır. Efendimiz'in.a.s.m. yaptığı dualardır. Üstadımız r.a. bunları tanzim etmiştir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nnezih
cennetasa kardeşimizin dediği gibi uzun tespihat peygamber efendimizin a.s.m. sünneti seniyyesidir. sonradan kısalmış kısa tespihat olarak günümüze gelmiş olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hadice
tesbihatta anlatılan ifadeleri anlayabilen için uzun yada kısa değil aslında hiçbirşey kafi gelmiyor.İnşallah Allah bizlere layıkı ile tesbihat ve zikirlerimizi nasip eder.Maneviyatı yaşama temennisi ile.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sami
9. Sözde; Demek tesbih ve tekbir ve hamd, namazın çekirdekleri hükmündedirler. Ondandır ki, namazın harekât ve ezkârında, bu üç şey, her tarafında bulunuyorlar. Hem, ondandır ki, namazdan sonra, namazın mânâsını te'kid ve takviye için şu kelimât-ı mübâreke, otuz üç defa tekrar edilir. Namazın mânâsı, şu mücmel hulâsalarla te'kid edilir. deniliyor. Yani mümkün olduğu kadar uzun tesbihatı yapmaya çalışmak gerekiyor ama çok sıkışık zamanlarda da en azından kısa tesbihatı terk etmemek gerekiyor. diye anlıyorum. Bir abimiz uzun tesbihat için; çok sıkışıksanız bir saat sonra yapın demişti.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kusburnu29
Nur talebeleri için uzun tesbihat olduğu şeklinde anlıyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sancaktarân

Aklima şöyle birşey takildi..

Tesbihatta once en genis daireden muslumanlarin halislerinden, tâ nur talebelerinin sadiklarina kadar daire daire icinde dua ediyorz. Şunu sormak istiyorum ee zaten en genis daireye dua ettik neden bidaha bidaha dara dogru iniyorz. istifsarim budur Allah r olsn.!!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Cennetin mertebeleri de sekiz kattır ve iç içedir Peygamber Efendimize özel dua edilmesinin emredilmesi meseleye işaret ediliyor. Salih insanlara özel dua edilmesi bunu haketmelerinden dolayıdır. Bütün sıkıntı ve yük onların omuzunda duruyor.  

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...