Nuranî olan ruhların akislerinin, hem hay hem de aynı olması ne demektir? Ayrıca âyinelerin kabiliyeti nisbetinde, tezahürleri nasıl oluyor? Nuranî ruhlara verilen Cebrail misalini, biraz açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Güneş maddî bir varlık olduğu için aynalarda bizzat kendisi bulunamıyor, akisleriyle kendini gösteriyor. Maddesini hayalen ortadan kaldırsak, o nuranî varlık her aynada bizzat bulunabilecektir. Güneşi şuurlu ve hayat sahibi farz etsek, aynalardaki aksi hem güneş gibi hayat sahibi, hem de onun aynı olarak görünecektir.

Buna misal olarak Cebrail aleyhisselamın farklı mekânlarda aynen bulunması veriliyor. Arş-ı azamda haşmetli kanatlarıyla secde eden Cebrail (as) ile Peygamberimizin (asm.) sohbetinde Dıhye isimli sahabenin şeklinde görülen Cebrail aynıdır. Birincisi asıl olup da ikincisi onun tecellisi değildir. Şu var ki, sohbet-i Nebeviye aynasında Cebrail aleyhisselam Dıhye suretinde kendini göstermiştir.

Dört büyük melekten biri olan Cebrail (as)'ın ilk yaratıldığı hal, onun “mahiyet-i nefsü’l-emriyyesidir.” Yani, Cebrail (as.) o mahiyette yaratılan büyük melektir. Bu meleğin farklı aynalarda farklı şekilde kendini göstermesi halinde, onun asıl mahiyeti yine aynıdır, ancak bu mahiyet o aynalarda tam olarak görünmez, ama görünen de ondan başkası değildir. Yani, Cebrail (as) Dıhye suretinde görününce, onu insan gibi bir melek olarak düşünmek doğru olmaz. Onun asıl sureti böyle değildir. Onun asıl mahiyetine uygun olan suretini Üstadımız “arş-ı azamda haşmetli kanatlarıyla secde eden” ifadesiyle nazara vermiş oluyor.

Aynaların kabiliyetine göre tezahür etmenin en güzel misali elektriktir. Elektriğin bir asıl mahiyeti vardır, bir de aynalardaki farklı tezahürleri. Aynı elektrik; buzdolabını soğutur, ocakta yemek pişir, ampulde ışık saçar, fabrikayı çalıştırır. Ama elektriğin aslî mahiyeti ne sıcaktır, ne soğuktur, ne ışıktır.

Bir başka misal, insanın boyunun içbükey ve dışbükey aynalarda farkı görülmesidir. Her iki aynada görünen de o insanın kendi suretidir, ancak gerçek boyu her iki akisten de farklıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

isahalim

Ruhani bir varlık, mesela Cebrail (a.s.), aynı anda bu işleri yapıyor ya... Yani mesela ışık hızından belki de milyarlaca kat fazla hızla her an hareket ederek mi buna muvaffak oluyor, bu nedenle mi bizzat kendi varlığıyla her işe yetişebiliyor??? Meselenin bu kısmı için de akıl mantıklı, akla yaklaştırıcı bir izah bekliyor. Gördüğüm kadarıyla Üstadımız, meselenin bu noktasına temas etmemiş, ya da etmişse de ben kavrayamamışım. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Cebrail misalinde ayinelrin kabiliyeti mekanmı Dıhyemi onu gören sahabeler mi oluyor izah edermisiniz 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Aynanın kabiliyetinden maksat kişilerin görme yeteneği oluyor.  

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...