Nurcuları veya Üstad'ı eleştirenler gıybet etmiş olurlar mı? Hangi şekilde gıybet olmaz, konu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Gıybet: Bir kimseyi arkadan çekiştirmek, hazır olmayan birisinin aleyhine konuşmak, birisinin gıyabında hoşuna gitmeyen bir şeyi söylemek gibi manalara geliyor. Risale-i Nur'daki tarifi şu şekildedir:

"Gıybet odur ki: Gıybet edilen adam hazır olsa idi ve işitse idi, kerâhet edip darılacaktı. Eğer doğru dese; zâten gıybettir. Eğer yalan dese; hem gıybet, hem iftiradır. İki katlı çirkin bir günahtır."(1)

Dikkat edilirse, doğru olan bir hata ve kusuru gıyabında söylemek gıybettir. Doğru olmayan bir şeyi dese bu iftiradır ve iki kat çirkin bir günahtır.

Üstad Hazretleri gibi bir Allah dostunun gıyabında, kötü ve çirkin şeyler konuşmak, gıybetten çok iftira kapsamına girer diye düşünüyoruz. Mesela Üstad Hazretleri Risale-i Nurlara "ilhami ve vehbi" dediği için, işi çarpıtarak "Said Nursi 'Bana vahiy geldi.' dedi." diye iftira atan alçakların durumu, gıybet değil iftira kapsamına girer.

Sadece Üstad Hazretleri ve Nurculuk için değil, hiçbir cemaat ya da Allah dostunun arkasından gıybet ve iftira etmemek gerekir. Zira bunun vebali çok ağır ve dehşetlidir. Kişiler ile helalleşmek kolay olabilir; ama koca bir cemaat ile helalleşmek kolay olmasa gerek.

Tenkit, tamir için yapılır, tahrip etmek için değil. Eleştiri arkadan çekiştirme şeklinde değil, ilmi bir şekilde ve hakkın açığa çıkması için yapılmalıdır. Şayet Nurcular hakkında kafanda bir çelişki ve şüphe varsa, gidersin ileri gelenlerle bu durumu mütalaa ve münazara edersin, o zaman bu gıybet değil tahkik olur.

(1) bk. Mektubat, Yirmi İkinci Mektup, Hatime.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...