"Nurların okunması ve Nurlarla meşguliyete devam edenlere ve ders alanlara talebe-i ulûm şerefini kazandırmaktadır." Burayı nasıl anlamalıyız, diğer cemaatler taklidi mi olmuş oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mesleğim haktır ve güzeldir." demek benim hakkımdır; lakin "Sadece benim mesleğim haktır ve güzedir." demek hakkım değildir.

Birinci hükümde mesleğimin güzelliğini ilan etmek vardır ki, bu masumcadır. İkinci hükümde ise başka meslekleri tenkit ve çirkin gösterme manası vardır ki, bu doğru ve masumca değildir.

Üstad'ın Nur Talebelerinin hakiki ilim talebesi olacaklarını söylemesi ve ilan etmesi, diğer cemaat ya da tarikat mensubu kişilerin taklidi olacağını ima etmek anlamına gelmez. Burada sadece Nur mesleğinin hakkaniyeti ve güzelliği ilan ediliyor, bu da hakkıdır. Yoksa sair mesleklerin yanlış ya da batıl ya da eksik olduğuna bir gönderme veya imada bulunma yoktur.

İlim talebeliği ve fazileti; şeriatın bir kalıbıdır, şeriat ise bütün zaman ve mekanları kuşatan evrensel bir değerdir. Öyle ise bütün meslek ve meşrepler içinde, bu kalıba girenlerin bulunması gayet normaldir. Üstad'ın bunu sadece kendi talebelerine hasrettiğine dair bir işaret ve emare de yoktur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...