Nurların sadeleştirilmesinde, muhtevasının muhafaza edilemeyeceği bir gerçek, ama daha çok insana ulaşması amacıyla -anlamında daralma bile olsa- böyle bir yola başvurulamaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurları sadeleştirmenin mahzurları içinde, sadece anlam daralması yoktur. Bunun dışında bir çok mahzurlar da vardır. Belki insanların anlamaması bu mahzur için özür teşkil edebilir, ama sadece bu gerekçe diğer mahzurları nazardan düşürüp ıskat etmez.

Mesela, Risale-i Nurların bir vazifesi de Kur’an’i tabirleri ve terimleri, özellikle de Allah’ın isim ve sıfatlarını bu milletin zihnine nakşetmektir. Zaten bizim anlayamıyoruz dediğimiz kelimelerin ekserisi, Allah’ın isim ve sıfatları ya da Kur’an’i terimlerdir. Bu gibi tabir ve terimlerin bugünkü konuşma diline çevrilmesi -kelime yetersizliğinden dolayı- adeta imkansızdır. Elması çamurun içine atmak gibi bir şeydir. Öyle ise biz Risale-i Nurları kendimize uydurmak yerine, gayret edip biz ona uymalıyız.

Zaten Risale-i Nurları anlayan tecrübeli ağabeyler bu izah işini ders esnasında yeterince yapıyorlar. Bunun dışında Risale-i Nurları sadeleştirmek, hem hakikatlere hem de Üstad Hazretlerine büyük bir haksızlık olur. Bu konu, sadeleştirme ile ilgili daha önce verilmiş cevaplar da nazara alınarak okunursa mesele anlaşılır kanaatindeyiz.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Risale-i Nurlar Neden Türkçe Değil, Neden Sadeleştirilmiyor?

- Risaleleri Şerhetmek ya da Sadeleştirmek Uygun mu?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Firaki
Türkçe değil mi ki "sadeleştirecekler"? Nurlarda dikkatle okuyanların farkedebileceği lugat zaten yerleşmiştir. Anlamıyorum diyen, önce dikkatle baksın, gizlenmiş kelime manalarını bulur. "Ve o taalluk, abdin kesbine ve işine yardım edici bir ruh gibi olur. " Bu cümlede "kesb"in ne demek olduğu devamında açıklanmış zaten. "işine" onun manasıdır. Böyle çok gizli lugatları var, sadeleştirme heveslilerine duyrulur! Ne kadar sadeleşecekse daha?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...