Block title
Block content

"O Arz olan o pervane ise, bir lâmba etrafında pervaz eder. Ve o Güneş olan lâmba ise, o Sultanın binler menzillerinden bir misafirhanesinde, binler misbahlar içinde bir lâmbasıdır." Burada galaksilerden mi bahsediliyor, açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Halbuki, şu zat öyle bir Sultanın ahbârını söylüyor ki, memleketinde Kamer, bir sinek gibi, bir pervane etrafında döner. O Arz olan o pervane ise, bir lâmba etrafında pervaz eder. Ve o Güneş olan lâmba ise, o Sultanın binler menzillerinden bir misafirhanesinde, binler misbahlar içinde bir lâmbasıdır..."(1)

Burada, Üstad Hazretleri Allah’ın azamet ve haşmetine işaret etmek için sema dairesinin büyüklüğüne işaret ediyor. Hazreti Peygamber (asm) öyle bir Zat-ı Akdes'ten vahiy ve haber getiriyor ki, onun mülkünde ay sinek gibi küçük, ayın pervaz olduğu dünya, güneş lambasının etrafında dönen küçük bir çakıl taşı gibidir.

Güneş sistemi onca büyüklüğüne rağmen onun mülkünde bulunan sayısız lambalarından sadece bir tanesidir. Bütün bu ifadeler Allah’ın haşmet ve azametine işaret ediyor. Zira büyüklük ve azamet eser ve sanatın büyüklük ve azametli ile ölçülüp anlaşılır. Yani semanın haşmeti Allah’ın haşmetinin küçük bir cilve ve tecellisidir.

(1) bk. Sözler, On Dokuzuncu Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 3.872
Word indir Pdf indir
Paylaş

BENZER SORULAR

Yükleniyor...