"O biçareler, 'Kalbimiz Üstadla beraberdir' fikriyle kendilerini tehlikesiz zannederler. Halbuki, ehl-i ilhâdın cereyanına kuvvet veren ve propagandalarına kapılan..." Bu ifadeyi devamıyla açabilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"O biçareler, 'Kalbimiz Üstad'la beraberdir.' fikriyle kendilerini tehlikesiz zannederler. Halbuki, ehl-i ilhâdın cereyanına kuvvet veren ve propagandalarına kapılan, belki bilmeyerek hafiyelikte istimal edilmek tehlikesi bulunan bir adamın 'Kalbim sâfidir, Üstadımın mesleğine sadıktır.' demesi bu misale benzer ki: Birisi namaz kılarken karnındaki yeli tutamıyor, çıkıyor, hades vuku buluyor. Ona 'Namazın bozuldu.' denildiği vakit, o diyor: 'Neden namazım bozulsun? Kalbim sâfidir.'"(1)

Bir kimsenin bir kötülüğü işleyip ardından "Benim kalbim temizdir." diye kendini teselli etmesi, işlediği o kötülüğün mes’uliyetini ve vebalini ortadan kaldırmaz. Tıpkı namaz esnasında yellenen birisinin "Kalbim temizdir." demesi ile namazının kurtulamaması gibidir. Yani kalbin temizliğinin amele de yansıması gerekiyor. Yoksa her kötülüğü, her ma’siyeti işleyip "Benim kalbim temiz." demekle iyi ve salih bir insan olunamıyor.

Üstadımız bu umumî kaideyi, kendine yapılmış hususî bir misal ile ifade ediyor. Üstada ve mesleği olan iman hareketine karşı, dinsizlik ceeyanlarına kuvvet veren ve onların propagandalarına kapılan, hatta bilmeyerek casuslukta kullanılan birisinin; "Benim kalbim Üstad'la beraberdir, ona ve mesleğine sadıkım." demesinin hiçbir ehemmiyeti yoktur.

Üstada olan sadakatin amel ve fiilde de görülmesi gerekiyor. Üstadı ve mesleğini tehlikeye atacak davranışlardan uzak durmak, iman mesleğinin zıddı olan dinsizlik mesleğine alet olmamak, onların menfi propagandasına kapılmamak ve kendini kullandırmamak gerekir.

Nur talebesi olan birisi, hem kalbi hem de ameli ile Üstada ve mesleğine sadakat göstermesi gerekir. Hubb-u cah dediğimiz insanların nazarında makam sahibi olmaya çalışmak, bizi birçok hatalara götürebilir, dikkatli olunmalı...

(1) bk. Mektubat, Yirmi Dokuzuncu Mektup, Altıncı Risale... HAŞİYE.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...