"O cihetten dahi tevahhuş edip başımı aşağıya eğdim, o ömür ağacının aşağısına, köküne baktım..." cümlesini devamıyla izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"O cihetten dahi tevahhuş edip başımı aşağıya eğdim, o ömür ağacının aşağısına, köküne baktım. Gördüm ki, o aşağıda olan toprak, kemiklerimin toprağıyla mebde-i hilkatimin toprağı birbirine karışmış bir surette, ayaklar altında çiğneniyor gördüm. O da derman değil, belki derdime dert kattı..."(1)

İnsanın cismen ilk geldiği yer toprak olduğu gibi, son gideceği yer de topraktır. İlk geldiğimiz yerin toprak olması, insan bedenin de vazifeli hücre ve zerrelerinin kökeninin toprakta bir element ve unsur olmalarına bakar. İnsanın bedenini oluşturan bütün element ve unsurların kökü topraktandır. Dolayısı ile insan cisminin kökü toprağa dayanır. Nihayetinde de yine toprağa geri dönecektir.

İmansız bir nazarda insan cisminin şu vaziyeti insana bir vahşet ve dehşet veriyor. Yani aslımız ve kökümüz, çiğnediğimiz ve üzerinde gezdiğimiz bir toprak olduğu gibi, sonumuz da yine toprak olacaktır deyip, haşri; yani ölümden sonraki hayatı inkar ettiği için, dehşet ve vahşet içine düşüyor kafir insan.

Küfrün nazarına göre, biz şu anda geçmişte yaşayan insanların toprağa karışmış et ve kemikleri üzerinde dolaşıyoruz. Bu da insana acı bir halet veriyor. Ama iman nazarında; ölüm bir hiçlik ve yokluk değildir, ebedi saadetin bir başlangıcıdır, bir girizgahıdır. Geçmişteki insanlar ise; kabir ve berzah aleminde, ikinci bir hayat için misafir olarak bekletiliyorlar, ayaklarımız altında çiğnenmiyorlar.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Altıncı Lem'a, Yedinci Rica.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...