"O denizin fırtınaları ve zelzeleleri, sinema perdeleri gibi tenezzühün manzaralarını tazelendirmekle, vahşet ve dehşet yerine, nazar-ı ibret ve tefekkürü keyiflendirerek okşayıp ışıklandırsın." cümlesini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sinema filmini keyifli kılan şey; sinema şeritleri ve sahnelerinin hareketli olmasıdır. Şayet bir sahne sürekli olarak sabit dursa idi, yani hareketsiz kalsa idi, o zaman sinema filmi keyif değil, sıkıntı ve bıkkınlık verirdi. Bu sebeple sinema şeridi sürekli hareket ederek, farklı sahneleri gösterime sunuyor, ta ki seyirci keyif alsın.

İşte kainat ve içindeki mahlukat da, insanların nazarına sunulmuş bir sinema filmi gibidir. Bu kainat sinemasında, Allah’ın isimleri sahneleniyor. Şayet kainat içinde hareket ve değişimler olmayıp, her şey sabit yerinde dursa idi, aynı sinema örneğindeki gibi, kainat insana bir keyif ve şevk değil, sıkılmak ve bıkkınlık verecekti.

Demek insanın kainat sinemasında sahnelenen şeyleri keyif ile tefekkür etmesi; ancak hareket, değişim ve tazelendirilmekle mümkündür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...