Block title
Block content

"O edviyelerden, zîhayat bir macun istenildi. Hem hayattar, harika bir tiryak, onlardan yapılmak icap etti." Edviyelerden zihayat macun istenmesi; hem hayattar harika bir tiryak onlardan yapılmak icap etmesi ne demek, kim istiyor; icap etmesi ne demektir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Eczane ve hammaddelerden bir canlı istenmesi, bir örnek o bir temsildir. Örnek ve temsilin ise her kelime ve cümlesini hakikate tatbik etmek gerekmiyor. Mesela, "Tavuktan bir yumurta yapması isteniliyor." demek bir mecazdır, yani tavuğun o işi yapmasının imkansız olması böyle mecazi bir söylem ile ifade edilmiş oluyor.  

Hammaddelerden bir hayatın yapılmasının istenmesi, bu maddelerin hayatı yapamayacaklarına dikkat çekmek içindir. Mesela sudan, topraktan, ateşten, havadan bir hayat yapılması istense, bu şuursuz unsurların hayatı yapamayacağı vurgulanmış olur. Çünkü kör, sağır ve şuursuz unsurların ya da sebeplerin hayatı yapması ya da  yaratması asla ve kata mümkün değildir.

"Zihayat macun" tabiri ise, yeryüzündeki canlılara işaret eden bir tabirdir. Bu canlıları ya "Allah yaratıyor." diyeceksin ya da yaratmaktan aciz olan kör, sağır ve şuursuz unsurlar ya da "Sebepler yaratıyor." diyeceksin. İkinci ihtimalin imkansızlığı çok açıktır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)

mecazlık göremedim okurken. "Bir eczahanede, gayet muhtelif maddelerle dolu, yüzer kavanoz şişeler bulunuyor. O edviyelerden, zîhayat bir macun istenildi. Hem hayattar, harika bir tiryak, onlardan yapılmak icap etti. Geldik, o eczahanede, o zîhayat macunun ve hayattar tiryakın çoklukla efradını gördük. O macunlardan herbirisini tetkik ettik." istenildi, icap etti geldik gördük ettik burda bir sıralama var kelimelerde sadece mecaz değil bir oluşumdan bahsediliyor gibi. bir anlatım KUN FE YEKÜN anlatımı gibi. Allah celle celalüh istedi OL dedi. zihayat macun istendiği için hayattar, harika tiryak, onlardan yapılmak icap etti. burda hayattar harika tiryaklar bir gereklilik. herşey yaratıldı sonra insan geldi gördü, tetkik etti.

Eczane örneği mecazdır örnek de bir tertip üzere gidiyor. Normalde eczanelerden canlı yapılması istenilmez. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...