Block title
Block content

"O hatânın muaccel cezası olan içindeki elemden ve azaptan kurtuldum." Hatalarımızın dünyada cezasını çekersek ahirette de ceza görecek miyiz? Hatalar nefisten mi yoksa fıtratın bozulmasından mı kaynaklanıyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah, her bir günah ve haram içine peşinen bir ceza koymuş. Bu günah ve haramı irtikap eden birisi, genellikle peşinen cezasını bu dünyada görür ve görüyor. Mesela, içki içmenin peşin cezası midenin ülser bazen de kanser olması veya sarhoşluk esnasında insanın kendi aleyhine yaptığı  tavır ve davranışlardır. Şayet Allah affetmez ise, bir de bunun ahirette cezası var.

Had cezasını gerektiren günahlarda günahı işlemiş kişiye şayet had cezası uygulanmış ise, ahirette ayrıca azaba maruz kalmaz. Mesela, hırsızın eli kesilmiş ise, ayrıca ahirette bu suçundan dolayı ceza çekmeyecektir.

İşlenen günah ve hatalar şeri bir cezayı gerektirmiyor ise, dünyada çekilen sıkıntı ve meşakkatler inşallah onlara bir kefaret olabilir. Yani çekilen bu sıkıntılara mukabil Allah’ın af ve rahmetini umabiliriz.

"Kulun günahı çoğalır da, onu yok edecek güzel ameli bulunmazsa , ona sıkıntılar gelir ve günahlarına kefaret olur."(1)

İnsanın manevi hastalıklarının menşei başta nefistir, sonra karakter haline getirilen fıtrattır. İkisini ayrı ayrı düşünemeyiz. Her ikisi de manevi hastalıklarda önemli faktördür.

(1) bk. Ahmed Bin Hanbel, Müsned.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 148 | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1415 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...