"O kardeşimize sorduk: Bu acip ihlâsı nereden ders almışsın? Demiş: İki noktadan..." Bedir Harbi ve İmam-ı Ali'den öğrenmesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"O kardeşimize sorduk: Bu acip ihlâsı nereden ders almışsın?"

Demiş: İki noktadan...

"Birisi: Âlem-i İslâmiyetin en acip harbi olan Bedir Harbinde, namaz vaktinde cemaatten hissesiz kalmamak için, düşmanın hücumuyla beraber mücahidlerin yarısı silâhını bırakıp cemaat hayrına şerik olmak, iki rek'at sonra onlar da hissedar olsun diye Fahr-i Âlem Aleyhissalâtü Vesselâm bir hadis-i şerifiyle emretmiş olmasıdır. Madem harpte bu ruhsat var. Ve madem cemaat hayrı da sünnet olduğu halde, o sünnete riayet etmek en büyük bir hadise-i dünyeviyeye tercih edilmiş. Üstad-ı mutlakın böyle bir işaretinden bir nüktecik alarak, biz de ruh ve canımızla ittibâ ediyoruz."

"İkincisi: Kahraman-ı İslâm İmam-ı Ali Radıyallahü Anh, Celcelûtiyenin çok yerlerinde ve âhirinde bir himayetçi istemiş ki, namaz içinde huzuruna gaflet gelmesin. Düşmanları tarafından ona bir hücum mânâsı hâtırına gelmemek, sırf namazdaki huzuruna pek çok olan düşmanları tarafından bir hücum tasavvuru ile namazdaki huzuruna mâni olunmamak için, bir muhafız ifriti dergâh-ı İlâhîden niyaz etmiş."

İşte bu biçare, ömrü bu zamanda hodfuruşluk içinde yuvarlanan biçare kardeşiniz de hem sebeb-i hilkat-ı âlemden, hem kahraman-ı İslâm'dan bu iki küçük nükteyi ders aldım. Ve bu zamanda çok lâzım olan Kur'ân'ın esrarına ehemmiyet vermekle, harp içinde ruhunun muhafazasını dinlemeyerek, Kur'ân'ın bir harfinin bir nüktesini beyan etmiş."(1)

Bu asırdaki mulhidlere de güzel bir derstir. Zira bir müminin nazarında en önemli mesele devlet kurmak, insanlar üzerinde hakimiyet kurmak değildir. Ondan çok çok önemli bir mesele vardır; o da Allah'ın rızasıdır.

Bedir Savaşı, galibiyeti ve mağlubiyeti neticesinde, İslam adına çok önemli şeyler olacaktı. Buna rağmen birinci mesele bu değildi. Belki kulluktu. Masumları öldürmekle hizmet ettiklerine inananların kulakları çınlasın. Namazı, ibadeti bırakıp din adına hizmet edenlere de önemli bir derstir.

Savaş dahi bir ibedettir, diyenlere de Hz. Ali Efendimiz (ra)'in önemli bir ihlas dersi vardır. Zira savaş esnasında bile Allah'la beraberdir ve onun rızasını kazanma peşindedir. Allah'ın rızasına engel teşkil eden savaş endişesinde dahi bir çare arıyordu ki; kulluğunu huzurla yapabilsin.

(1) bk. Emirdağ Lahikası-II, 151. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...