"O kullar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik ederler; ikisi arasında orta bir yol tutarlar." ayeti ile "Hayırda ve ihsanda (fakat müstehak olanlara) israf olmadığı gibi, israfta da hiçbir hayır yoktur." arasında çelişki yok mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"(O kullar), harcadıklarında ne israf ne de cimrilik ederler; ikisi arasında orta bir yol tutarlar." (Furkan, 25/67)

"İmam-ı A'zam, bu sırra işaret olarak ﻟﺎَ ﺍِﺳْﺮَﺍﻑَ ﻓِﻰ ﺍﻟْﺨَﻴْﺮِ ﻛَﻤَﺎ ﻟﺎَ ﺧَﻴْﺮَ ﻓِﻰ ﺍﻟْﺎِﺳْﺮَﺍﻑِ demiş. Yani: "Hayırda ve ihsanda (fakat müstehak olanlara) israf olmadığı gibi, israfta da hiçbir hayır yoktur."(1)

Âyet ile İmam-ı Azam Hazretlerinin ifade etmiş olduğu düstur arasında bir çelişki ve zıtlık yoktur. Müminler iktisatlı ve cömert olurlar ki, ayette ifade edilen ikisi arasında orta bir yol tutmak da bu manaya geliyor.

Hayırda harcanan para ya da zaman, asla israf olmadığı gibi, israf olan bir şeyde de hayır ve sevap olamaz. Parantez içinde ifade edilen müstahak ifadesi ise hayrın kimlere ve nerelere yapılacağına işaret ediyor. Mesela, "Zekât ve sadaka kimlere ve nerelere verilebilir?" sorusunun cevabı, müstahak kelimesiyle ifade ediliyor. Yani hayrın nasıl yapılacağı konusu insanın hevasına terk edilmemiş, onun da çerçevesi ayet ve hadislerle belirlenmiştir.

(1) bk. Lem'alar, On Dokuzuncu Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...