"O melik ise, ezel-ebed sultanı olan bir Zât-ı Mukaddestir ki, yedi kat semâvât ve arz ve içlerinde olan her şey, kendilerine mahsus lisanlarla o Zâtı takdis edip tesbih ediyorlar." Şerir şeyler nasıl Cenab-ı Allah'ı tesbih ediyor? Üstad her şey diyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Yedi gök ve yer ve onların içindekiler, Onu tesbih eder. Hiçbir şey yoktur ki, Onu hamd ile tesbih etmesin." (İsrâ, 17/44).

Nasıl ki, yeryüzündeki her bir bitki ve hayvan, sayısız hikmet ve maslahat dilleri ile Allah’ı tanıtıyorsa, aynı şekilde semâ dairesindeki sayısız yıldızlar da hârika ve kusursuz nizamlarıyla Allah’ın varlığını ilan ediyorlar.

Yeryüzü dairesinde Allah’ın cemalî isimleri hâkim iken, sema dairesinde de celalî isimleri hâkimdir. O’nun azamet ve kibriyasını ilan ediyorlar.

Her şey Allah’ı tesbih ettiğine göre, kâfirin de nefs-i emmaresi hariç her şeyi, bedeninin bütün hücreleri ve hücrelerindeki bütün atomları kendilerine verilen fıtrî vazifelerini yapmakla ibadet ve tesbihlerini eda ederler. Nefs-i emmare de aslında Allah'ın kendisine yüklediği fıtri işleri yapmakla ve kusurlara sahip çıkmakla Allah'ı tesbih eder, yani noksan sıfatlardan ve kusurlardan Allah'ın uzak olduğunu dolayısıyla ilan eder. Lisanıhâl ile "Allah bu günahları zorla işletip cehenneme atmıyor. Bu günahları ben istediğim için Allah yarattı. Öyleyse Allah cehenneme beni atmakla adaletini tecelli ettiriyor, burada zulüm yoktur." hakikatini haykırır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...