"O mübarek cevherlerinize mukabil adi boncuk bile ibraz edemeyeceğim." ne demektir, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Gönül isterdi ki, o muazzam Sözler’e sönük yazılarımla biraz uzun cevap yazayım. Fakat buna muvaffak olamıyorum. Kabiliyetimin azlığı, istidadımın kısalığı, iktidarımın noksanlığıyla beraber uhdeme verilmiş olan birkaç maddi vazifelerin taht-ı tesirinde dimağım meşgul ve âdeta meşbu olduğundan, o mübarek cevherlerinize mukabil adi boncuk bile ibraz edemeyeceğim.”(1)

Hulusi Ağabey'in, burada Sözler’in yani Risale-i Nur'un değer ve kıymetini ifade etme konusunda çok uzun bir cevap yazma niyeti var. Lakin yukarıda saymış olduğu gerekçeler yüzünden bu niyetini gerçekleştiremediğini beyan ediyor.

Yazmış olduğu övgü içeren kısa cevapları da basit ve kıymetsiz bir boncuğa benzetiyor. Biri size çok pahalı ve değerli bir cevher hediye etse sizin bu hediyeye mukabil değerli bir teşekkür ve karşılık vermeniz beklenir. Hulusi Ağabey kendine gönderilen cevher niteliğinde olan Risale-i Nur'a karşı verdiği övgü dolu cevapları, eksik ve noksan bir mukabele olarak görüyor.

Özetle, Risale-i Nur gibi muazzam bir cevhere ne kadar teşekkür edersek edelim bizim bu teşekkür, takdir ve övgülerimiz adi bir boncuk seviyesinden öte geçemez.

1) bk. Barla Lahikası, 9. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...