Block title
Block content

"O nur ile semâ yüzünü bulutlardan süpürüp, kameri bir lâmba gibi başı üstünde bulundurdu." Hz. Yunus balığın karnında iken, ayın görünmesinin kendisine ne faydası olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Fırtınalı ve zifiri karanlık olan gecenin, mehtaplı ve sakin bir havaya dönüşmesinde, ilahi kudret ve tasarrufun azameti gösterilmek isteniyor. Asıl mesaj burasıdır, yoksa pikniğe gitsin denilmek istenmiyor.

Hava ve geceye hükmetmek, bütün evrene hükmetmeyi gerektiriyor ki bu ince noktalar düşünüldüğünde, Allah’ın sonsuz kudret ve azameti anlaşılmaktadır.

Üstelik balık, konforlu bir denizaltı gemisine çevriliyor. Bunun keyfiyetini biz bilemiyoruz, belki de o balık şeffaf bir görünüme sahipti ve Hz. Yunus (as) deniz altındaki o ilahi tasarruf ve teşhiri görüyordu ve buna tahayyürle şükrediyordu.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

mehmetnev123
yunus as kıssasında balığın şeffaf olabileceğinden bahsedilmiş .BUNA KATILMAKLA BERABER benim şahsi kanaatim devamen şöyle; ''Madem hakikat-i hal böyledir. Nasıl ki Hazret-i Yunus Aleyhisselâma o münâcâtın neticesinde hûtu ona bir MERKUB, bir tahtelbahir'' ......... burda -BİNEK -ifadesi geçiyor yani yunus as benim anladığım balığa binmiştir yani üstünde denizde seyahat ettirildi..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...