Block title
Block content

"... O saraya girenlere tarif etsin; ve girmenin âdâbını ve seyrin merasimini bildirip, o görünmeyen sultana karşı marziyâtı dairesinde teşrifat merasimini tarif etsin." cümlesini nasıl anlamalıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şu dünya; Allah’ın isim ve sıfatlarının sergilendiği muhteşem ve muazzam bir saray gibidir. Nasıl bir saraya ya da resmi bir daireye girerken, protokol ve giriş adabı vardır ve bunlara uymak mecburidir. Aynı şekilde şu dünya sarayının da bir protokolü ve bir seyir adabı vardır, bunlara da uymak mecburidir.

Dünya sarayının protokolü ve seyir adabı; Allah’ın, peygamberler vasıtası ile göndermiş olduğu dinlerin kaide ve kurallarıdır. Yani şu dünya sarayının sahibi olan Allah, neyden razı neyden razı olmayacağını ve dünyada nasıl bir hayat sürülmesi gerektiğini, dinler ve peygamberler vasıtası ile insanlara bildiriyor ve bunlara uyulmasını mecburi kılıyor. Uyanlar daha güzel ve daimi olan cennet sarayına, uymayanlar ise çok azaplı ve daimi bir zindan olan cehenneme sevk ediliyorlar.

Özet olarak, şu dünya sarayının adabı ve seyir rehberi, İslam şeriatı ve Peygamber Efendimizin (asv) sünnet-i seniyyesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...