"O sarayın lambası bir ve takvimci kandili bir ve ateşli aşçısı bir ve sakacı süngeri, sucusu bir, bir, bir, bir ... ta bin birler kadar birlikleri ve vahdetleri göstermekle..." Eğer güneş iki tane olsaydı bu Cenab-ı Hakk'ın vahdetine işaret etmez miydi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada sayı değil, mahiyet nazara verilmiştir. Nitekim bir tane güneş yoktur. Her bir yıldız bir güneştir. Güneş, bize yakın olan bir yıldızdır. Burada nazaramıza sunulan şudur:

Kainat fabrikasında bir sistem vardır. Yıldız, su, ateş, toğrak gibi mahiyetler vardır. Bunlar alemin her tarafına yayılmıştır. Aynı kanun, aynı madde her tarafta vardır. Büyük bir fizikçinin Müslüman olmasına sebep olan şu olay, konumuza ışık tutacaktır:

Bilmem şu kadar ışık yılı uzaktan dünyamıza doğru gelen ve ulaşan bir ışık dalgasını, laboraturvada incelemişler ve ana malzemesi olarak, bize yakın olan güneş ile aynı malzeme olduğunu görmüşler. Haklı olarak da şu sonuca varmışlar:

Bu Güneşimizi kim yapmışsa, bu yıldızı da o yapmıştır. Bu ise uçsuz bucaksız kainatin tek bir güç tarafından idare edildiği düşücesini netice vermiş ve oradan da tevhid inancına kapılar açılmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

Ağabaylerim kusura bkmaynın cevabınızı geç gördüm, verdiğiniz cevabı gün içerisinde birkaç kez mütala ettim Değinmiş olduğunuz mahiyet kelimesi konuyu anlamama yardımcı oldu uzun zamandır takıldığım müşkülat Halloldu Rabbimde sizlerin maddi manevi müşküllerinizi halletsin sağolasınız

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...