Block title
Block content

"O tecavüb ve teâvün ve tesanüdü ve selâset ve selâmeti kıracak, bozacak sekiz dokuz mühim esbab bulunurken; o esbab, bozmaya değil, belki selâsetine, selâmetine, tesanüdüne kuvvet vermiştir." dalların misalini ve bu esbap konusunu biraz açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur’an’ın ayet ve sureleri arasında mükemmel bir cevaplaşma, dayanışma, yardımlaşma ve bir akıcılık bulunuyor. Adeta her bir ayetin, diğer bir ayeti görür bir gözü, bilir bir aklı varmış gibi komplike bir yapı içindeler.

Halbuki her bir ayetin iniş sebebi, muhatabı, sorusu ve mevkisi farklı. Böyle farklılıkların olduğu bir yerde cevaplaşma, dayanışma, yardımlaşma ve bir akıcılığın olması mümkün değildir. Ama Kur’an’ın bu farklılıkları  akıcılığını bozmayı bırak, tam aksine akıcılık ve ahenginde ayrı bir değer, ayrı bir renk, ayrı bir yüksek üslup katıp, onu yücelttikçe yüceltmiştir.

Ağacın dalları, çiçekleri, budakları çok dağınık ve birbirinden alakasız gibi dururlar; ama dikkat ile bakıldığında bir kök ve bir ruh etrafında kenetlendiği anlaşılır. Yani kesret içinde vahdet görünür.

Kur’an’ın belagati; dağınık olan konu ve ayetleri toplayan ve bir insicam veren ruh gibidir. Bu ruha dikkat ile bakanlar, o ruhu oraya tesis edenin Allah olduğunu görürler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Lazgin

Sorudaki ifadeden sonra şu cümle geçiyor:

"Yalnız, o esbab bir derece hükmünü icra edip başlarını perde-i nizam ve selâsetten çıkarmışlar."

Bu cümleyle beraber açıklayabilir misiniz ağaç örneğini? 

Ayrıca konuyla alakalı bir örnek var mı?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Ağacın çıkıntıları görünüş itibarı ile intizamı delmiş gibi görünebilir ama iyi incelediğinde bu çıkıntılar bizatihi düzenin kendisi oluyurlar. Kur'an ayetleri içinde uzun  ve karmaşık gibi duran ayetler var ama dikkatli bakıldığında Kur'an mucizesinin önemli bir parçası oldukları görülüyor. Bakara 282 buna güzel bir örnektir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...