Block title
Block content

"O tehlikelerden biçare zayıf ruhumu kurtarmak için içeriye girdim. Gördüm ki, cennet, sekiz tabaka olup, hiç birbirine mâni olmadığı ve benzemediği gibi..." Bu ifadelere göre, Hafız Mustafa Ağabey cennete mi gidip gelmiştir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte, asrımızda Sözler ve Mektuplar, o yolcunun saraya rast gelmesiyle bütün tehlikelerden kurtulduğu gibi, ins ve cin canavarlarının tehlikelerinden kurtulmak için Sözler'in her biri o kaleden daha sağlam bir tahassungâh olduğuna yüz bin kanaatim vardır. Lillâhilhamd, o sarayın anahtar vazifesini Lem'alar'ın feyziyle bulabildim. O tehlikelerden biçare zayıf ruhumu kurtarmak için içeriye girdim."

"Gördüm ki, cennet, sekiz tabaka olup, hiç birbirine mâni olmadığı ve benzemediği gibi, birine girdiğimde onun letâfeti evvelki girdiğimin lezzetini tazelendirdiği gibi, risaleler aynen öyledir. [İmamoğlu Hafız Mustafa (r.h.)](1)

Burada, Risale-i Nur'un tahkiki iman dersleri cennetin sekiz tabakasına benzetiliyor. Yani inkar ve küfrün, günah ve fıskın her taraftan sel gibi aktığı bu zamanda, Risale-i Nur'un sağlam ve sarsılmaz kalesine girmek cennete girmek gibidir, deniliyor. Zaten konunun bütününe bakıldığında, bu çok net bir şekilde anlaşılıyor.  

Cennet hakkında ifade edilen sözler, zaten ayet ve hadislerde ifade edildiği için, Hafız Mustafa Ağabey ona binaen o ifadeleri sarf ediyor. Yoksa "Ben cennete girdim, gördüm." denilmiyor. İnsan cennete ayet ve hadislerin ışığında ve tasvirinde hayalen ve tefekküren de girebilir, ille bedenen girmesi gerekmiyor. 

(1) bk. Barla Lahikası, (141. Mektup)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
"Lillâhilhamd, o sarayın anahtar vazifesini Lem'alar'ın feyziyle bulabildim." saray dediği iman sarayı veya risale-i nurmu. risale-i nursa giriş anahtarı herkes için lemalar olabilirmi. risaleyi okumaya başlamak bu saraya girmek için yeterlimi.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Risale-i Nurun tamamı bir anahtar olduğu gibi her bir risalesi de ayrı ayrı bir anahtardır. Her insan kendi özel ihtiyacını bu anahtarlar ile çözer. Kimisi için Lemalar kimisi için Sözler. Saray teşbihi iman sarayı olarak anlaşılabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...