Block title
Block content

"O Vâhiddir, Ehaddir. Her şeye kàdirdir." Vahid ve Ehad olmanın Kadir olmaya katkısı nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İki tane sonsuz kudret mümkün değildir, dolayısı ile "sonsuz kudret" kavramı içinde zımni olarak vahid ve ehad manası da vardır.

Sonsuz olan daima bir ve tek olmak zorundadır. Çünkü sonsuzluk kavramı başka bir alan başka bir imkan başka bir sonsuzluğa müsaade etmiyor. Yani iki sonsuzu kabul etmek mantık açısından bir tenakuz bir paradokstur.

Dolayısı ile "sonsuz kudret" aynı zamanda tevhidi vahid ve ehadi içinde barındıran bir hakikattir. Allah’ın zaruri sıfatlarının hepsinde bu mana vardır. Sonsuz irade sıfatı ikinci bir sonsuz iradeyi mümkün kılmaz, dolayısı ile sonsuz irade sıfatı tevhidi de ispat etmiş olur. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

karolin
Peki 2 tane sonsuz alim,irade sahibi ve kadir olursa ortaya ne çıkıyar da,tenakuz oluyor?2 tane olunca savaş mı oluyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Birinci sonsuzluk ikinciye imkan bırakmıyor. Çünkü iki ayrı sonsuzluk aklen mümkün değildir. Tıpkı bir odanın aynı anda hem karanlık hem aydınlık olmasının imkansız olması gibi. Savaş çıkma meselesi daha sonraki bir önerme daha sonra ki bir mantıki delildir. "Cem-i zıddeyn muhaldir." önermesi hepsinden önce gelir. Bir kişilik yere iki kişi sığmaz ki, sığınca savaş çıksın. İkincinin sığabilmesi için birincisinin tamamen çıkması gerekiyor. Tabiri caiz ise İlahlık koltuğuna bir kişi oturur, ikincisinin oturması mümkün değildir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...