Block title
Block content

"On adetten ancak iki üç tanesi bulunabilir ki, hem genç olsun, hem güzel olsun,.." İnsanların eşit güzellikte yaratılmadıklarını ifade ederken hep "ahsen-i takvim" denilerek, çirkin insan olmadığı iddia ediliyor. Fiziki güzel olan kullar imtiyazlı mı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah bu dünya hayatını imtihan formatında yarattığı için, zıtları birbiri ile karıştırmış, kimine öyle kimine böyle bir suret vermiştir. Şayet herkes aynı güzellikte ya da aynı çirkinlikte eşit bir şekilde yaratılmış olsa idi, güzelliğin derece ve makamları, yani nispi oranları anlaşılmaz, hayat monoton ya da tekdüze bir formdan ibaret kalırdı.

Oysa Allah, hem isim ve sıfatlarını tanıtmak hem insanları faklı hâllerde imtihan etmek hem de kemalat ve güzelliklerinin gizli ve bilinmez oranlarını açığa çıkarmak için milyonlarca hâl ve ahvaller yaratmış ve zıtları birbirine katarak yoğurmuştur.

Bu dünya hayatı ücret ve mükafat yeri değil, imtihan ve hizmet yeridir. Dolayısı ile cennette tahakkuk edecek mükafat ve güzellikleri, bu dünya hayatında beklemek ya da istemek büyük bir hata, büyük bir gaflettir.

Ayrıca Allah'ın sayısız ve sonsuz hikmetleri bulunuyor; bizim çirkin ya da güzel yaratılmamızda bizim göremediğimiz ya da bilemediğimiz çok incelikler, çok güzellikler bulunabilir. Mesela, fiziki olarak yakışıklı olan bir erkek, sefahate girmeye ya da günahlara düşmeye daha yakın iken, -ki bu yönü ile çirkindir- çirkin bir adam sefahatten ve günahlardan daha korunaklıdır, ki bu yönü ile güzele mazhardır.

Güzellik sadece fiziki güzelliğe mahsus değildir, güzelliğin çok aksamları bulunuyor. Birisine güzel ahlak verir, diğerine güzel bir sima verir, diğerine güzel bir zeka verir, başka birisine de güzel bir hafıza verir ve hakeza...

Bütün güzelliklerin bir şahısta toplanması, bu dünya formatında pek mümkün değildir; ancak milyonda bir şahıslar buna mazhar olabilir; Peygamber Efendimiz (asm) gibi ki o da özel bir vazifeden dolayıdır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Hikmet | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1282 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...