On Birinci Şua, Meyve Risalesinin, Birincisini kısaca özetler misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada namaz kılan ve kılmayanların kazanç ve kayıpları arasında bir karşılaştırma yapılıyor. Bir saatlik ibadetle günün yirmi dört saatini ibadet haline getirmenin yolu gösteriliyor. Ve namazın insan için hem dünya hem de ahiret saadetinde ne kadar lüzumlu ve gerekli bir ibadet olduğuna işaret ediliyor.

Burada namaz kılanın bütün mübah ve meşru işlerinin ibadet hükmüne geçeceği ifade ediliyor. Yani sabah ile öğle namazını kılan birisinin, bu iki vakit arasında yaptığı bütün meşru fiiller; bu ders olsun, inşaatta çalışmak olsun fark etmez, hepsi ibadet hükmündedir.

İnsanın yirmi dört saatlik bir gününü, yirmi dört kiloluk bir süte benzetecek olursak; nasıl süte az bir maya atılınca hepsi yoğurt oluyor. Bir saatlik namaz da süte atılan bir maya gibi, insanın yirmi dört saatini hayır ve ibadete çeviriyor. Elbetteki haramlar, haram fiiller bunun dışındadır.

İlgili risaleyi okumak için tıklayınız:

Şualar, On Birinci Şua (Meyve Risalesi), Birincisi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

recep2
Allah razı olsun kardeşlerim. Selam ve dua ile.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sancaktarân

5 farz namazinin kilinmasi halinde kalbi ve ruhi meyusiyet ve sıkıntıların KISMEN zeval olmasindan bahis açiyor.. Neden KISMEN?? tamamen degil. Tam anlamadm.!!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Herkes namazı kamilen kılamadığı için tesirini de kamilen göremez bu yüzden her namaz kılan üzüntüden emin olur demek yanlış bir genelleme olur. Kısmen ifadesi bu şartı belirtmek içindir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...