On Dokuzuncu Mektup'ta "sekiz (bir rivayette kırk) kişi Hayber kalesinin kapısını kaldıramamış" deniyor. Hz. Ali'nin ise bu kapıyı kalkan gibi kullanıp attığından bahsediliyor. Bu sanki ilk başta efsane gibi geliyor insana. Acaba bu bir keramet midir?..

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

" وَتُفْتَحُ خَيْبَرُ عَلٰى يَدَىْ عَلِىٍّ * deyip, 'Hayber Kal’asının fethi Ali’nin eliyle olacak.' Me’mulün pek fevkinde, ikinci gün bir mu’cize-i Nebeviye olarak, Hayber Kal’asının kapısını Hazret-i Ali çekip kalkan gibi istimal ederek fethe muvaffak olduktan sonra kapıyı yere atmış. Sekiz kuvvetli adam o kapıyı yerden kaldıramamış. Bir rivayette, kırk adam kaldıramamış."(1)

Bu hâdise, hem Peygamber Efendimiz (asm)'in bir mu’cizesi hem de Hazret-i Ali (ra)’nin de bir kerametidir. Malum mu’cize ve kerametler tamamen Allah’ın insana bir ikramıdır.

Dipnotlar:

(1) bk. Mektubat, On Dokuzuncu Mektup, Altıncı Nükteli İşaret.

* Süyûti, ed-Dürerü'l-Müntesira, 118; İbni Kesîr, el-Bidâye ve'n-Nihâye, 4:189-190; Aclûnî, Keşfü'l-Hafâ, 1:365.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Peygamber Efendimizin nasıl mucizesi oluyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

'Hayber Kal’asının fethi Ali’nin eliyle olacak.' demesi gaybi bir mucize oluyor. Yani Peygamber Efendimiz bu ifadesi ile kale fethedilmeden önce hem fethedileceğini hem  de kimin fethedeceğini bilmiş oluyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Maşallah..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...