Block title
Block content

On Sekizinci Söze; "Nefs-i emmâreme bir sille-i te'dib" şeklinde başlık atılmasının hikmeti nedir? Üstad'ımız, kendi nefsini mi hedef almıştır? Yoksa kendini öne çıkararak, tüm nefs-i emarelere mi hitap etmektedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstat Hazretleri Rabbine karşı kulluk vazifeleriyle, ahir zaman fitnesinin izalesi konusunda yüklendiği iman hizmetinin gereklerini en mükemmel bir şekilde dengelemiştir.

"Madem nefsim emmaredir. Nefsini ıslah etmeyen, başkasını ıslah edemez. Öyle ise, nefsimden başlarım." (Sözler, Yirmi Birinci Söz)

Vazife noktasında kaleme aldığı ve umumun istifadesine sunduğu Nur Külliyatı'nda, büyük bir mürşit, eşsiz bir mütefekkir, tavizsiz bir kahraman, büyük bir dava adamı olma vasıfları hemen nazara çarpmakla birlikte, nefis terbiyesiyle ilgili konularda kendisini “herkesten ziyada nasihate muhtaç” görür. Bu sadece bir tevazu değildir. Üstat Hazretleri dile getirdiği bu mânaları iç âleminde tekâmül ettirerek nefsini terakki yolculuğunda ilerletirken,  bunları kaleme almakla da okuyucularına önemli bir ders vermektedir. Yani, bunları düşünürken kendi nefsini, yazarken kendi nefsiyle birlikte diğer nefisleri de muhatap almıştır. Eğer, bu mânaları sadece kendi nefsine ders verseydi, yazmasına gerek kalmazdı.

Bu noktada Allah Resulü'nün şu hadis-i şerifleri çok dikkat çekicidir:

“İçinizde Allah’ı en çok seven benim. Ve O’ndan en çok da ben korkarım.” (Buhârî, Îmân 13)

Bu hadis-i şerifte kullukla vazife dengesinin en ileri seviyede kurulduğunu görüyoruz. Bütün enbiyanın serveri, bütün evliyanın sultanı olması, bütün kâinatın onun nurundan yaratılmış bulunması, kendisinin Allah’tan korkma noktasındaki o en ileri derecesine hiçbir noksanlık getirmemiştir.

Peygamber varisi olan bütün büyük zatlarda olduğu gibi, bu en dehşetli asrın en büyük müceddidinde de bu ruhun  her zaman hakim olduğunu görüyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...