"Ona müteveccih olan en güzel masnuuna karşı lakayt kalsın ve onunla konuşmasın ve alakadarâne onu resul yapıp güzel vaziyetinin başkalara da sirayet etmesini istemesin? Kellâ! Konuşmamak ve onu resul yapmamak mümkün değil." İzah eder misiniz?

Soru Detayı

- Burada Peygamberlik müessesi ve risalet mesleği, ispat ediliyor. Paragrafın sonunda ise; nazara verilen ayet, o mana ve muhtevayı bütünlüyor.
- Ayet-i kerimelerin manaları ve Peygamber Efendimizin (asm) şahsiyet-i manevîyesi hakkında bir açıklama yapabilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Birinci âyet-i kerîme, Allah katında dinin ancak İslam dini olduğunu beyan etmektedir. Hz. Muhammed (asm)'in Allah’ın resulü olduğunu ilan eden ikinci âyet-i kerîmenin devamında da ashab-ı kiramın meziyetleri anlatılmaktadır. Üstad Hazretleri o kısmın sadece giriş kısmını (ve onunla beraber olanlar) almıştır.

Âyetlerin mealleri şöyledir:

"Şüphesiz, Allah katında (tek geçerli) din İslâm’dır..." (Âl-i İmrân, 3/19)

"Muhammed, Allah’ın Resûlüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler. Onların, rükû ve secde hâlinde, Allah’tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün. …" (Fetih, 48/29)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...