"Onlar ve memleketleri ve Isparta havalisi, onların en büyük hüsn-ü zanları derecesinde hüsn-ü zanlarının yümnünü gördükleri için..." İzah eder misiniz, hüsnüzan bereket midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hüsnüzan; iyi kanaat beslemek, karşındaki hakkında iyi şeyler düşünmektir. Bunun aksi suizandır.

Suizan, karşındakinin kötü olduğunu düşünmek ve hakkında negatif değerlendirmede bulunmak demektir. Bu ayetle men ediliyor:

“Ey iman edenler, zandan çok kaçının; çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin gizli yönlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.”(Hucurat, 49/12)

Müslümanlar arasındaki ilişkilerin hüsnüzan üzerine kurulu olması gerekir. Özellikle aile içi ilişkilerde eşler, çocuklar ve ebeveyn birbirlerine hüsnüzan beslemelidirler. Negatif şeyler düşünmemelidirler. Herkes karşısındaki için öyle düşünmeli, kendisi hakkında da hüsnüzan düşünülecek ortamı bozacak işler yapmamalı, şüpheye sevk ettirmemelidir. O zaman hayat gayet mutlu, olumlu ve bereketli geçer.

Bereket hüsnüzannın bir neticesi oluyor. Olumlu düşünen olumlu tepkiler alır, olumlu tepkiler alanın hayatı kolaylaşır, zorluklarla boğuşmak zorunda kalmaz. Bereketi sadece mal bolluğu şeklinde anlamak gerekmiyor, insanlar ile iyi ilişkiler içinde olmak da bir berekettir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Tebessüm bile sadakaysa; hüsn-ü zan da o zaman sadaka gibi oluyor.Ruhumuza verilmiş bit sadaka.Hatta karşımıza da verilmiş bir sadaka.O sadakalar da manevi para gibi.O da manevi bereket o zaman. Durumu maddiyata benzettim yine bereket olduğunu maddiyatla anladım.İzahımda sıkıntı var mı?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Güzel bir bakış açısı. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...