Block title
Block content

"Onların bu zamanda bu ciddî çalışmaları gösteriyor ki, Risale-i Nur’da öyle mânevî zevk ve cazibader bir nur var ki, mekteplerde çocukları okumaya şevkle sevk etmek için icat ettikleri … çocuklar ve ümmî ihtiyarlar böyle hareket ediyorlar." İzahı nasıl?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte bu mecmuadaki risaleler, bu mâsum çocukların Risale-i Nur'dan ders aldıkları ve yazdıklarının bir kısmıdır. Onların bu zamanda bu ciddî çalışmaları gösteriyor ki, Risale-i Nur'da öyle bir mânevî zevk ve câzibedar bir nur var ki, mekteplerde çocukları okumaya şevkle sevk etmek için icad ettikleri her nevi eğlence ve teşviklere galebe edecek bir lezzet, bir sürur, bir şevk, Risale-i Nur veriyor ki, çocuklar böyle hareket ediyorlar."

"Hem bu hâl gösteriyor ki, Risale-i Nur kökleşiyor. İnşaallah, daha hiçbir şey onu koparamayacak; ensâl-i âtiyede devam edecek, gidecek."(1)

Pedagoglar, eğitimciler çocukları okuma yazmaya ve okula alıştırmak için çok büyük paralar ve eğitim yatırımları yapmalarına rağmen yüzde yüz başarıya ulaşamıyorlar. En modern ülkelerde bile ciddi eğitim sorunları bulunmakta.

Lakin Risale-i Nur'un yazılması ve çoğaltılması konusunda, toplumun her kesimi tavr-ı aklın haricinde bir özveri ile çalışıyorlar. Çocuklar, ihtiyarlar, çiftçiler, işçiler, köylüler her kesim  Risale-i Nur'u el ile çoğaltmak için okuma yazma öğreniyorlar. Oysa o dönemde ne eğitimci var, ne imkân var ne pedagog çalışmaları var. Hatta Risale-i Nur'u yazmak ve çoğaltmak yasak ve ciddi cezalar veriliyor.

Bir tarafta ödül ve teşvik, diğer tarafta baskı ve ceza. Buna rağmen çocuklar, ihtiyarlar, çiftçiler, işçiler, köylüler her kesim  Risale-i Nur'u el ile çoğaltmak için okuma yazma öğreniyorlar ve cezadan korkmuyorlar. Bu yolla altı yüz bin nüsha Risale-i Nur telif edilmiştir. Demek Risale-i Nur'da iman hakikatlerinin öyle bir cazibesi var ki, toplumun her kesimini kendine çekiyor, âdeta aşk ile bağlıyor.

(1) bk. Emirdağ Lâhikası-I, 35. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 35 | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 965 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...