"'Onu bulan her şeyi bulur. Onu bulmayan hiçbir şey bulmaz, bulsa da başına belâ bulur' ne derece âli bir hakikat olduğunu gördüm ve 'Ne mutlu gariplere!' hadîsinin sırrını anladım, şükrettim." ifadesinin hadisle bağlantısı nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“'Onu bulan her şeyi bulur. Onu bulmayan hiçbir şey bulmaz, bulsa da başına belâ bulur.' ne derece âli bir hakikat olduğunu gördüm ve طُوبـٰى لِلْغُرَباَۤءِ hadîsinin sırrını anladım, şükrettim."

"İşte, kardeşlerim, karanlıklı bu gurbetler, çendan nur-u imanla nurlandılar; fakat yine bende bir derece hükümlerini icra ettiler ve şöyle bir düşünceyi verdiler: 'Madem ben garibim ve gurbetteyim ve gurbete gideceğim. Acaba şu misafirhanedeki vazifem bitmiş midir? Tâ ki sizleri ve Sözleri tevkil etsem ve bütün bütün alâkamı kessem.' fikri hatırıma geldi."(1)

Hadislerde ifade edilen "garip" kelimesi, dini savunanların maddi açıdan hem zayıf hem de yalnız olacaklarına işaret ediyor. Evet, İslam ilk çıktığında müminler hem zayıf hem az hem yalnız hem de büyük bir baskı ve zulüm altında idiler. İşte hadisteki "garip" kelimesi bu manaya işaret ediyor.

Gariplerin az, zayıf ve güçsüz olmaları sebepler açısındandır, yoksa iman ve tevekkül açısından garipler kainattan bile daha güçlü daha kalabalık ve daha kuvvetlidirler. Çünkü onlar tahkiki iman ve tevekkül ile kainatın Rabbine öyle bağlıdırlar, öyle bir instisapları vardır ki, âdeta İlahi kudret ve gına onların arkasında zahir bir kuvvet, kahir bir güç, zengin bir servet gibidir.

"Onu bulan her şeyi bulur." ifadesi, gariplerin iman ve tevekküllerini yansıtan bir ifade iken, "Onu bulmayan hiçbir şey bulmaz." ifadesi de sebepler açısından güçlü ve kuvvetli, ama iman ve tevekkül açısından kuru ve çorak bir toprak gibi olan kafirlerin ruh dünyasını yansıtıyor.

Sebepler açısından bakıldığında, müminler, zayıf ve garip gibi görünür iken, iman açısından bakıldığında da kafirler zayıf ve zavallıdırlar, denilmek isteniyor.

(1) bk. Mektubat, Altıncı Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...