"Onun rahmetini ittiham etmek derecesinde ve keremini istihfaf eder bir surette, gayr-ı meşru bir tarzda yüz suyu dökmekle, vicdanını, belki bazı mukaddesâtını rüşvet verip, menhus, bereketsiz bir mal-ı haramı kabul eden düşünsün..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Birinci olarak, dünyada çalışmak ve rızık peşinde koşmak insana bir meşguliyettir. Dünya için hırs göstermek, bunu maksat ve gaye haline getirmek çok mânasızdır. Tıpkı askerin asıl vazifesi olan talim ve cihadı terk edip geçim meşgalesini gaye ve maksat haline dönüştürmesi gibi. Hâlbuki geçim bir meşgaledir, yoksa insanın asıl vazifesi ve gayesi değildir.

İkinci olarak, Allah rızka kefil olduğunu ayetleri ile ilan ediyor. Bu yüzden insan, rızık ve maişet noktasında endişelenip aslî vazifelerini unutacak kadar telaşlanması ile, Allah’a ve ayetlere karşı bir saygısızlık ve hürmetsizlik etmiş oluyor. Tıpkı askerin devlete güvenmeyip kendi rızkını temin etmek için çarşıda pazarda dilencilik etmesi gibi, insanın da geçim derdine düşüp ibadet vazifesini aksatması saygısızca bir vaziyettir.

Hulasa, rüşvet, kumar, hırsızlık, faiz, hile ile mal elde etmek, gereksiz yere dilenmek gibi haram şeylere tevessül etmek Allah’ın rızka olan kefilliğini hafife almaya muadildir. İnsan bu haramlara tevessül ederken, bu hususu da göz önünde bulundurmalıdır ki, ne derece büyük bir hürmetsizlik olduğu anlaşılsın.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nurcu56
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sumeyyesitem
ALLAH razi olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...