Block title
Block content

Onuncu Söz'deki temsiller için, inançsız birisi; "bilimsel olmadığı ve laboratuvar ortamında kanıtlanamayacağını, müellifin şahsi kanaati olduğunu" ifade edip itiraz ediyor. Buna nasıl bir cevap verilebilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ahiret dünyevi bir materyal değil ki bir iki kilo alınıp laboratuvarda incelenebilsin. Ahiret aşkın ve metafiziki bir âlemdir. Doğal olarak ona işaret eden delil ve işaretler de manevi ve mantıki olmak gerekir.

Varlık sınıflarının birçoğu laboratuvar malzemesi değildir, ama biz bu sınıfların çoğunu laboratuvarda analiz etmeden akıl ve mantık açısından gerekli olduğu için kati bir şekilde kabul ederiz. Ruh, akıl, aşk, lezzet, sezgi, mantık, vs. gibi.

Mesela, "Fiziki olarak, cüsse açısından insan mı büyük yoksa beş katlı bir apartman mı büyük?"  sorusunun cevabı çok açık ve zahiri olduğu için, laboratuvarda analiz etmeye ihtiyaç yoktur. Laboratuvara girmediği için bu soru ve cevabı yanlış demek aptallık olur.

İlave bilgi için tıklayınız:

- DİN VE AKIL İLİŞKİSİ

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

drerkan
Sevgi, merhamet , akıl gibi kavramları labaratuvara sokabiliyormu bu zat acaba?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yağız22
vicdanı dünyada yapılan bütün zulümlerin karşılıksız kalmasından rahatsız olmuyor mu?özürlülerin çektiği sıkıntılar eğer ahiret yoksa çektikleriyle kalacak ve ahirette mükafatını görmeyecekler mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...