Block title
Block content

"Ortada, bu kıymettar harika-i san’at olan nimetler Ehad, Samed’in mucize-i kudreti ve hediye-i rahmeti olduğunu düşünmek ve derk etmek fikirdir." Üstad niye "Ehad ve Samed" isimlerini kullanmıştır, Rahman, Rezzak, Kerim gibi bir isim kullanılamaz mıydı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Ehad-i Samed” terimi; nimetin umumilikten çıkıp, hususileştiğine işaret eden özel bir terimdir. Vahid, büyük ve umumi nimetleri ifade eden bir terim iken; Ehad, küçük ve hususi nimetleri ifade eden bir terimdir.

Rüzgar, güneş umumi bir nimettir; ama akşam evinde serili olan sofradaki yiyecek ve içecekler hususi bir nimettir ki, bunlara ehadî nimet denir. Bu gibi hususi nimetler rüzgar ve güneş gibi vahidî nimet değildirler.

Samed ise, her şey O’na muhtaç olduğu halde, O’nun hiçbir şeye muhtaç olmamasını ifade eden bir isimdir. Haliyle bir nimeti tefekkür ederken, bizim ona muhtaç olduğumuzu ve bu ihtiyaçlarımızı da hususi gönderdiğini düşündüğümüzde, şükür ve zikir daha bir kıymetli ve değerli olur demektir. Yani Ehad hususi teveccühü, Samed ise muhtaçlığı ifade ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
Yükleniyor...