"Osmanlı siyasiyyunları dahi istikameti muhafaza edemediğinden, o da ancak (hilâfetle) beş yüz sene yaşayabilmiş." Osmanlı’da halifelik 407 sene sürmüş, Üstad’ın 500 demesinin hikmeti ne olabilir?

Soru Detayı

Fakat ümmetin heyet-i mecmuası ise istikameti kaybetmediğinden Hilafet-i Osmaniye imdada gelip binüçyüz sene kadar hâkimiyeti devam ettirmiş. Sonra Osmanlı siyasiyyunları dahi istikameti muhafaza edemediğinden, o da ancak (hilafetle) beşyüz sene yaşayabilmiş. Şualar ( 590 ) Bu kısımda "o da ancak (hilafetle) beşyüz sene yaşayabilmiş" cümlesinde Osmanlı Hilafeti için 500 sene demiş Üstadımız, fakat Osmanlı hilafeti 407 sene sürmüş. Bunu nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımız hilafetin Osmanlının kuruluşu ile başladığını varsayıyor. Yani hilafeti Yavuz Sultan Selim ile başlatmıyor, ondan önceki padişahların da halife konumunda olduğunu ifade ediyor.

Halifeliğin Osmanlılara geçişi konusundaki yaygın görüş Yavuz Sultan Selim’in 1517 yılındaki Ridaniye seferiyle yani Mısır’ı Memluklerden almasıyla Osmanlılara geçtiğidir. Lakin Osmanlı Yavuz'dan önce de İslam aleminde en güçlü ve itibarlı bir devlet olmasından dolayı, hilafetin manasını üzerinde taşıyordu. Kağıt üzerinde hilafet başkasında olsa da fiili anlamda hilafet Osmanlı üzerinde idi. Üstadımız da bu gerçeğin altını çiziyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...