Osmanlıca öğrenmek, anlamakta zorlandığımız Risalelerin anlaşılmasında nasıl bir etki yapar?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlar Osmanlıca bir tefsir olmasından dolayı Osmanlıca’yı talim etmek elbette Risale-i Nurları anlamakta önemli bir adım olur. En azından yabancı kelimeleri çok anlamıyorum bahanesi ortadan kalkar.

Malum olduğu üzere, bugünkü kuşağın en büyük sorunu Risale-i Nur'daki Osmanlıca kelimeleri anlayamamaktır. Bu kuşağın kelime haznesi çok kısır ve zayıf olduğu için Risale-i Nurların içindeki bir çok kelime ve terimleri kavramakta zorlanıyorlar. Bu kelime ve terimleri anlamakta sadece dil çalışması yeterli olmaz, bunun yanında ders ve sohbetlerde terimlere vakıf kardeş ya da ağabeylerden de istifade etmek gerekir.

Özet olarak, Risale-i Nurları anlamak yolunda her sebebe başvurmak güzel olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

HAKANN
bizimle dalga geçiyorlar neden osmalıca okuyorsunuz bir şey mi anlıyorsunuz sanki diye sagdeleştirin de sizde anlayın diyorlar zorlaştırmayın kolaylaştırın hadisini öne sürüyorlar
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Osmanlıca ile sadeleştirme farklı şeylerdir. Osmanlıca zaten Türkçedir sohbet ve lügat çalışması ise zaten sadeleştirmenin yerini dolduruyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
Osmanlıca öğrenmek çok kolay, her nur talebesinin öğrenmesi lazım, risaleleri aslından okumak daha istifadeli oluyo, herkes hayrat vakfının Osmanlıca kurslarına gidip öğrenebilir
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Bence Nur Talebelerinin Hatt-ı Kur'ân'ı öğrenmeleri mühimdır.. Aynı zamanda bir bilgiyi de paylaşmak istiyorum.. Kur'ân-ı Mu'cizü'l-Beyân'ı okuyan ve bilen her Müslüman çok kısa bir sürede Osmanlıca öğrenebilir.. Sizlere tavsiye edeceğim bir kitap var.. Yazan Üstad Bediüzzaman Hazretleri’nin talebelerinden Enver Galip Ceylan Ağabey.. Kitabın adı Kendi Kendine Kırk Derste Osmanlı Türkçesi.. Sözler Neşriyat tarafından basılmış halde.. Te'min edilebilir.. ve kişi her gün evde kısa bir süre çalışarak çok kısa bir sürede kendi kendinize öğrenebilirsiniz.. İstifade etmeMiz dileğiyle.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...