Otuzuncu Lem'a'daki esmanın sıralanışı neye göre yapılmıştır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ferd, Hayy, Kayyum, Hakem, Adl, Kuddus, bu isimleri Hazreti Ali (ra) ism-i azam ya da ism-i azam mertebesinde gördüğü için, kendine özel olarak vird yapmıştır. Dolayısı ile bu isimlerin terkibini ve sıralanışını Hazreti Ali Efendimiz yapmıştır. Üstat da bu isimlerin mana ve tecellilerini tefekküri bir tarzda bize ders veriyor.

Önce İlahın bir olması şarttır. (Ferd) Bu binanın temeli gibidir. Sonra bu zatın hayat sahibi olması icab eder. (Hayy) Bu da binanın betonarmesi gibidir. Sonra kendisinin hiçbir şeye bağlı olmadan ayakta olması ve bütün şeyleri ayakta tutabilecek gücü ve kudreti olması lazım. (Kayyum) Bu da binanın duvarları gibidir. Sonra da hikmetli olup bütün faaliyetlerinde hikmet, faydalar ve güzellikler bülünması gerekir. (Hakem) Bu da binanın tesisatı gibidir.

Sonra da herşeyi dengeli ve yerli yerine koyabilecek bir ciddiyet ve düzene sahip olması gerekir. Adalet ve ölçü bu makamın en bariz özelliğidir. (Adl) Bu da boya, iç dizayn ve ev eşyaları gibidir. En sonunda bu zatın yarattığı mahlukata kainatı güzel gösterecek tecellilerle donatması gerekir. (Kuddüs) Bu da evi güzel gösterecek nezahet, nezafet, temizlik ve güzellikleri yapabilecek tecellilerden oluşmaktadır.

Bu sıralama 30. Lem'ada Kuddüs, Adl, Hakem, Ferd, Hayy ve Kayyum olarak farklı bir sıralamada gelmiştir. Burada da nazara çarpan ve tefekkür sıralamasına göre İlahi isimler sıralanmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

gokyil78

S.A. Benim sorduğum o değil niye 30.lema daki sıralama KUDDÜS,ADL,HAKEM,FERD,HAY,KAYYUM şeklindedir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Risale-i Nur'daki tertibe dikkat edildiği zaman, anlaşılması kolay olanlar baş kısma, ağır olanlar ise son kısma konulmuş. Bir nevi basittten karmaşık konuya doğru hazırlanarak gidiş var. Okuyan kişi baştaki konuları okumak sureti ile Ferd, Hay ve Kayyum gibi ince ve latif konulara hazırlanıyor gibi duruyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
gokyil78
s.a. ALLAH RAZI OLSUN
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nurist
üstadın yaptığı sıralama fiili isimlerden zati ,s,mlere doğru bir sıralanıştır ayrıca 4 ünde nur 3de ziya demesi manidardır
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...