Block title
Block content

"Öyle bir İslâmiyet bize bildirmiş ki, âlem-i gayb ve âlem-i şehadetin nihayetsiz hazinelerinden nur alır. Ve öyle bir iman hidâyet etmiş ki, dünya ve âhiret âlemlerinin hasra gelmez envârından ve hediyelerinden tenevvür edip müstefid eder." İzahı?..

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Gayb ve şehadet tabirleri, dünya ve ahiret tabirlerinden daha kapsamlı daha geniş tabirlerdir. Gayb tabirinin içine Allah’ın Zat-ı Akdesi ve sıfatları da girer, kabir ve cennet gibi ahiretin menzilleri de girer. Şehadet tabirinin içine güneşler yıldızlar da girer, dünya da girer. Ama dünya tabiri içine sadece dünyamız girer.

İslam bize öyle bir iman hediye etmiş ki, biz bu iman hediyesi ile bütün gayb ve şehadet, dünya ve ahiret alemleri içindeki hazinelerden ve nurlardan istifade edebiliyoruz.

Kafirler sadece dünyanın maddi ve fani yüzünden istifade ediyorlar. Dünyanın maddi ve fani yüzü ise çok anlık ve defidir. Gaybi ve şehadet aleminin bütününden küfürleri sebebi ile istifade edemiyorlar. Mesela, imanın gözü ile kabrin arkasındaki rahmeti göremedikleri için, kabir onlara ciddi elem ve azap veriyor.

Risale-i Nurların iman ve küfür muvazeneleri, mümin ile kafirin farkını ve İslam’ın insanlığa neleri bahşettiğini gayet kati deliller ile ispat ediyor. Hepsini buraya yazmamız mümkün olmadığından, teferruat için o muvazeneler tahkik edilebilir. Sitemizde de bu mesele ilgili çok cevap ve makaleler mevcuttur, bakılabilir. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Beşinci Hakikat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1845 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

drerkan
Allah razı olsun.Gayb şehadet tabirlerini daha iyi anladım.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

İslamiyet imanıdı içine alan daha külli bir nimet midir 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

İslam hem imanı hem ibadeti hem de ahlakı içine alan geniş ve külli bir kavramdır. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...