"Öyle bir mükemmel terbiye, tedbir, idare ediliyor ki, bütün kâinat bir sahife gibi her an nazarında ve bütün âlemler birer satır gibi kalem-i kudret ve kaderiyle yazılır, tazelenir, değişir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir kitabı açıp sayfaları kolayca çevirmek nasıl insan için kolaysa, Allah’ın kainat kitabını açıp içindeki eşya sayfalarını yönetmesi, idare etmesi, terbiye etmesi de aynı şekilde kolay ve basittir.

Kainat bir kitap, içinde ise sayısız sayfalar bulunuyor. Mesela, gökyüzü bir sayfa olduğu gibi zemin de içinde milyonlarca sayfaları barındıran ayrı bir sayfadır. Dört yüz bin çeşit bitki ve hayvanat da ayrı ayrı sayfalar oluyor. Allah bütün bu kitap ve sayfaları aynı anda hem görüyor hem biliyor hem de kudret ve iradesi ile yaratıp yönetiyor.

Üstelik bu kainat kitabı bir kez yazılıp sabit kalmıyor, yani statik değil. Sürekli yazılıp silinerek dinamik bir kitap olduğu göze gösteriliyor ki, insanlar bu kitabın yazarına yani Allah’a dikkat kesilip, onun o hayret verici isim ve sıfatlarını görüp takdir etsin ve iman ve ibadette bulunsun...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Kainat ve dünyayı terbiye etmek ne demek? Terbiye;benim bildiğim eğitimdir.Annenin çocuğunu eğitmesidir. Burada nasıl bir anlamda kullanılmış?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Terbiye ifadesinin çok geniş bir manası var. Beslemek, büyütmek, eğitmek, geliştirmek, varacağı hedefe ulaştırmak bunlardandır. Malum kainat ve dünya da aynı bir canlı gibi terbiye ediliyor. Mesela kainatın sürekli genişlemesi ve belli bir hedefe doğru gitmesi terbiye sayılır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...