Block title
Block content

"Öyle de bağlardaki muntazam nebâtat ve nebâtâtın gösterdikleri müzeyyen çiçekler ve çiçeklerin gösterdikleri mevzun meyveler ve meyvelerin gösterdikleri müzeyyen nakışlar,.." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Öyle de bağlardaki muntazam nebâtat ve nebâtâtın gösterdikleri müzeyyen çiçekler ve çiçeklerin gösterdikleri mevzun meyveler ve meyvelerin gösterdikleri müzeyyen nakışlar, birer birer yine o Sâni-i Hakîmin vücuduna şehadet ve vahdetine işaret etmekle beraber, külliyetleriyle, gayet şâşaalı bir surette cemâl-i rahmetini ve kemâl-i rububiyetini gösterir. (1)

Bağ ve bahçelerdeki intizamlı bitkiler ve bu bitkilerin süslü ve estetik oluşu, aynı zamanda bu bitkilerin mükemmel ve ölçüler ile yoğrulmuş meyveler vermeleri ve bu meyvelerin başlı başına mükemmel bir nakışlı sanat olmaları, sanatkârı olan Allah’a işaret edip ispat ediyor.

Yeryüzünü bütünü ile bir bağ, bir bahçe olarak düşündüğümüzde de Allah’ın mükemmel bir terbiye ve rahmet güzelliği ile bu bahçeyi donattığını ve canlılara bu dünyayı bir sofra gibi serdiğini görüyor ve onun sonsuz cemal ve şefkat sahibi olduğunu idrak ediyoruz.

Bir elma, bir elma ağacı, elma ağacının bulunduğu bir bahçe, bahçenin bulunduğu dünya sıralaması ile gittiğimizde, şefkat ve sanattan; azamet ve büyüklüğe, cüziden külliye intikal etmiş oluyoruz.

(1) bk. Sözler, Otuz Üçüncü Söz, Altıncı Pencere.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 1.972
Word indir Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...