Block title
Block content

"Öyle de ehadiyetin cilvesiyle, her bir zîhayatta, hususan insanda, bütün nimetlerin nümunelerini o fertte toplayıp, o zîhayatın âlât ve cihazatına geçirip tanzim ederek, mecmu-u kâinatı parçalanmadan o tek ferde, bir cihette aynı hanesi gibi..." İzah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan kâinatın küçültülmüş bir örneğidir. Kâinatta azametle tecelli eden ilahi isimler, insanda küçük ölçekli ve okunaklı bir şekilde tecelli etmiştir. Bu yüzden insan sahip olduğu bu maddi ve manevi cihazlar sayesinde, kâinata denk bir değere sahip olmuştur.

Allah kâinatı âdeta dürüp büküp insan hâline çevirmiştir. İnsanı açsak kâinat, kâinatı dürsek insan olur.

Mesela, insana takılan elli gramlık et parçası yani dil yeryüzündeki bütün yiyecek ve içecekleri tadıp tartabilirken, yine küçücük göz bütün manzaraları yüksek çözünürlükle izleyebiliyor. Yani insana takılan cihazlar maddi anlamda küçük, ama işlev ve fonksiyon açısından kâinat kadar geniş ve kıymetli bir özelliğe sahip.

İnsanın bu çapta ve değerde yaratılmasına ehadiyet tecellisi deniliyor ve bu tecelli şeklinde Allah’ın cemal ve şefkat isimleri öne çıkıyor. Yani insan tabiri yerinde ise, Allah’ın baş yapıtı ve en muazzam bir sanatı oluyor. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

drerkan
Çok faydalı oldu.Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...