"Öyle de Kur’ân-ı Hakîmin hayattar semeresi olan Sözler ve Mektubâtü’n-Nur’un her bir parçası..." cümlesini, özellikle de "hayattar semere" ifadesini nasıl anlamalıyız; Risale-i Nurların harfleri hayattar mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki "hayatlı semere"den maksat, maddi bir hayat değil manevi bir hayattır. Nasıl maddi hayat insanın bedenindeki cihaz ve azaları çalıştıran bir elektrik ise, tahkiki iman da manevi bedeni ve bu bedende bulunan manevi azaları çalıştıran manevi bir elektrik gibidir.

Kur’an ve onun manevi tefsiri olan Risale-i Nurlar, insanın manevi cephesinde bulunan manevi duygu ve cihazlara işlev ve canlılık veren bir hayat gibidir. Yani Risale-i Nurların maddi harfleri değil maddi harflerden oluşan Kur’ani manalar hayatlıdır.

Mesela, Haşir Risalesi'ni okuyan bir insan ahiret konusunda en ufak bir tereddüde düşmez; o noktada bütün manevi aza ve cihazları aydınlanmış ve hayatlanmış olur.

Bir ağacın sağlam ve hayatlı olduğunu nasıl meyve ve çiçeklerinin canlılığı ve parlaklığından anlıyor isek, Kur’an’ın sağlam ve hak olduğunu da onun manevi meyveleri hükmünde olan manevi tefsirlerinin hak ve hakkaniyetli delil ve ispatlarından anlıyoruz ki, Risale-i Nurlar bu hususta en parlak bir burhandır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...