"Öyle de Küre-i Arz eczahanesinde bulunan dört yüz bin çeşit nebatat ve hayvanat kavanozlarındaki ziyahat macunlar ve tiryaklar cihetiyle..." cümlesinde geçen; “nebatat ve hayvanat kavanozları”nı açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bir eczahanede, gayet muhtelif maddelerle dolu, yüzer kavanoz şişeler bulunuyor. O edviyelerden, zîhayat bir macun istenildi. Hem hayattar, harika bir tiryak, onlardan yapılmak icap etti. Geldik, o eczahanede, o zîhayat macunun ve hayattar tiryakın çoklukla efradını gördük. O macunlardan her birisini tetkik ettik. Görüyoruz ki, o kavanoz şişelerden her birisinden, bir mizan-ı mahsusla, bir iki dirhem bundan, üç dört dirhem ötekinden, altı yedi dirhem başkasından, ve hâkezâ, muhtelif miktarlarda eczalar alınmış. Eğer birinden, bir dirhem ya noksan veya fazla alınsa, o macun zîhayat olamaz, hâsiyetini gösteremez. Hem o hayattar tiryakı da tetkik ettik. Her bir kavanozdan bir mizan-ı mahsusla bir madde alınmış ki, zerre miktarı noksan veya ziyade olsa, tiryak hassasını kaybeder. O kavanozlar elliden ziyade iken, her birisinden ayrı bir mizanla alınmış gibi, ayrı ayrı miktarda eczaları alınmış..."(1)

Üstad Hazretleri bu temsilde, bitki ve hayvanları birer kavanoza benzettiği için, temsilin hakikate tatbikinde temsile atfen, hayvan ve bitkiler için "kavanoz" tabirini yineliyor. Nasıl eczanedeki ilaçların hammaddesinin kapları kavanozlar ise, yani kavanozlara konuluyorlar ise, dünya eczanesinin hammaddeleri hükmünde olan hayvan ve bitkiler de, bir nevi ilaçların istif edildiği kavanozlar hükmündedir.

Bir eczane ve içindeki hassas ilaçlar nasıl bir kimyageri ve eczacıyı akla gösterip ispat ediyor ise, aynı şekilde şu içinde yaşadığımız dünya da bir eczane ve bütün bitki ve hayvanat ise bu eczanenin içindeki mükemmel ilaçlar olup, sahibi ve kimyageri olan Allah’ı akla gösterip ispat ediyorlar.

Evet, nasıl eczanedeki ilaçların hammaddesinin kapları kavanozlar ise, yani kavanozlara konuluyorlar ise, dünya eczanesinin hammaddeleri hükmünde olan hayvan ve bitkiler de bir nevi ilaçların istif edildiği kavanozlar hükmündedir. Mesela portakal ve mandalina gibi narenciyeler c vitamini kavanozu, hayvanların etleri de protein deposu ve kavanozu gibidirler.

Mesela; portakal ve mandalina gibi narenciyeler, c vitamin kavanozu, hayvanların etleri de protein deposu ve kavanozu gibidirler. Üstad Hazretleri bu sebeple hayvanlara ve bitkilere ilaç deposu anlamında kavanoz demiştir. Ve bunların tesadüfen kimyagersiz oluşması kabil ve mümkün değildir.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Üçüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Eneskanaat

Selam-ü aleyküm.

"O kavanozlar elliden ziyade iken, herbirisinden ayrı bir mizanla alınmış gibi, ayrı ayrı miktarda eczaları alınmış." cümlesinden şu husus anlaşılıyor:

İnsan vücudunda 59 element bulunmaktadır (Bunların içerisinde altın, gümüş ve bakır da bulunmaktadır.) Yani, Allah tarafından 50'dan fazla kavanozdan (Elementten) ayrı bir mizan ve miktarda alınarak insan vücudu teşkil edilmiş oluyor.

Hayırlı geceler.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...