"...Öyle ise, şu dünya uykusunda söylediğin güzel sözlerin ve çirkin sözlerin, meyveler suretinde, uyanık âlemi olan âlem-i âhirette yersin ve yemesini istib’âd etmemelisin." Açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan ne ile meşgul ise ruh ve kalbi o meşguliyete göre şekillenir. Akşama kadar kahvede okey oynayan bir adamın gece rüyasında meşgul olduğu şeye mutabık manzaralar görmesi mukadderdir. Güzel şeyler ile meşgul olmak güzel şeyleri netice verirken, çirkin şeyler ile meşgul olmak da çirkin şeyleri netice verir. Bu kaide sadece dünyaya münhasır değil ahireti de içine alır. Ömrü haramlarla geçmiş birisinin kabir ve ahiret hayatında bahtiyar olması düşünülemez.

Üstad Hazretleri; gündelik işlerde çirkin şeyler ile meşgul olmak nasıl çirkin bir neticeyi veriyor ise, ömürlük işlerde de aynı hükmün geçerli olacağını önerme olarak bize söylüyor ki, herkes aklını başına alsın ve haramlardan uzak dursun demek istiyor. Dünyada gözümüz önünde olan bu hadise ahirette daha dehşetli ve daha şiddetli bir şekilde olacaktır. Uyanıkken söylenen kötü söz, uyurken nasıl acı bir meyve olarak bize dönüyor ise, dünyada işlediğimiz bir haram da ahiret aleminde bize bir azap ve ateş olarak dönecektir.

Dünyada işlenen her haramın ahirette bir azap şekli vardır. Mesela, gıybet edenlere ahirette leş yedirileceği bildirilmektedir. Aynı şekilde dünyada işlenen her iyilik ve güzelliğin ahiret aleminde güzel bir karşılığı da olacak. Öyle ise biz uykuya benzeyen dünya hayatında güzel ve meşru bir hayat sürelim ki, ahirette güzel karşılanalım.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Bu Mubarek Ramazan'ı şerif dilimlerinin başında ruhumu sevindiren bu cevap için milyonlar kere Allah razı olsun sizlerden.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...