"Öyleyse, şimdiki kader-i İlâhî ve kısmetimize razı olmalıyız ki, bize parlak bir istikbal, ecnebîlere müşevveş bir mâzi düşmüş." cümlesinde, bizim istikbalimiz parlak olacaksa, ecnebilere düşen müşevveş mazi hangisi oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Müşevveş mazi"yi şu şekilde anlayabiliriz; Avrupa medeniyeti kendi içinde belki konforlu ve adil bir düzen kurmuş olabilir, ama dünya barışı, dünya huzuru, dünyadaki sosyal adalet açısından sınıfta kalmış bir medeniyettir. Yani emperyalist düşünceler ile dünya kaynaklarını bencil bir şekilde sömürerek, kahir ekseriyetin istirahat ve huzurunu bozmuş bir medeniyettir.

Bugün dünyaya egemen olan Avrupa medeniyeti, dünyanın büyük bir kısmını aç ve sefil bırakmış iken (Afrika, Hindistan kısmen Orta Doğu) kendi içinde gayet zengin ve obez bir yaşam sürmektedir; bu açıdan Avrupa medeniyeti müşevveştir. Yani Avrupa medeniyetinin kötülükleri iyiliklerinden çok fazladır.

Ama İslam medeniyetinin hakim olduğu ya da olacağı dönemlerde, insanlığın kahir çoğunluğu mutlu, adil ve paylaşımcı bir hayat sürmüşlerdir. İşte Asr-ı saadet, işte Selçuklu ve Osmanlı medeniyetleri...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...